LUBCZA, Matki Bożej Częstochowskiej

tel. 41-380-52-65

liczba mieszkańców: 699

Proboszcz:
ks. Stanisław Gil, KHM, ur. 1952 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1978, mian. 2018

Rys historyczny:
Parafia istnieje z przerwami od XIV w., kościół jest z lat 90. XX wieku. W 1326 r. Albert proboszcz z Lubczy płacił świętopietrze. Długosz w Liber beneficjorum podaje, że w Lubczy stał drewniany kościół pw. św. Małgorzaty. Późniejsza dokumentacja miejscowa wymienia kościół św. Agnieszki, powstały z fundacji dziedziców Lubczy. W 1554 r. bracia Spinkowie, właściciele Lubczy oddają kościół w ręce kalwinów - zostaje on sprofanowany i zburzony.

W 1690 r. bp krakowski Jan Małachowski wcielił parafię lubecką do nawarzyckiej, co trwało do 1989 r. Kolejne wizytacje biskupie potwierdzały obecność krzyża na miejscu dawnego kościoła. Sukcesywnie pojawiały się starania o reaktywowanie parafii.

W 1951 r. zbudowano w Lubczy murowaną kaplicę. W 1984 r. założono księgi metrykalne – powstał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafia w Lubczy została ponownie erygowana – dekretem z 24 maja 1989 r. – przez bpa Stanisława Szymeckiego. Wydzielono ją z Nawarzyc. W 1994 r. zakończono „obudowę” z zewnątrz starej, podupadłej kaplicy i remont wnętrza oraz otoczenia. Jednocześnie trwały starania o budowę kościoła.

Projekt nowego kościoła w Lubczy – o wybitnie współczesnej bryle – wykonali inż. arch. Zbigniew Ciok i inż. Bogdan Grządziela. W 1990 r. stały mury, częściowo pokryte dachem. Msze św. w kościele odprawiano od grudnia 1989 r.

W ołtarzu głównym, na tle z marmuru – obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zamiennie z obrazem Miłosierdzia Bożego (wykonanym przez ks. Tadeusza Szota). W podłużnych, wąskich oknach – 8 witraży, przedstawiających: Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia, św. Agnieszkę i św. Małgorzatę (patronowały one dawnemu kościołowi w Lubczy), św. Stanisława, bł. Wincentego, św. Wojciecha, św. Jadwigę. Ich autorką jest art. plastyk Jowita Ciszewska-Misztal. Posadzka marmurowa.

Czy wiesz, że…
W 1683 r. ks. prob. Fabrowicz z Nawarzyc usiłował postawić „Bożą Mękę” na miejscu dawnego kościoła, zburzonego przez innowierców, ale udaremnili oni te starania. Doszło do profanacji

W dawnym pałacu Wielowieyskich w Lubczy był powstańczy lazaret. Można rodzina wspomagała powstanie styczniowe, niektórzy z Wielowieyskich brali w nim czynny udział

Kaplica w Lubczy z 1951 r. była zbudowana jako wotum prymicyjne pochodzącego z parafii cystersa ks. Stefana Wolskiego.

W parafialnej kronice zapisano m.in. burzliwą historię sprowadzenia obrazu do kaplicy w uwarunkowaniach PRL: „Janina Sowa i Stefan Bochenek zostali wydelegowani do Częstochowy, gdzie dokonano zakupu, za pozostałe pieniądze kupiono biały ornat (...). Po powrocie do Lubczy na przystanku zostali ostrzeżeni przez pewne osoby, iż są przez władze śledzeni i trzeba iść w innym kierunku. Udali się drogą polną..., obraz ukryli w domu Józefy i Tomasza Ćwiklów, ornat zaś w ulu Bolesława Kobiorskiego. Gdy zagrożenie ucichło, obraz przeniesiono do przybranej kwiatami kaplicy. Było to 4 X 1963 r.”.

Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia