NIEDŹWIEDŹ, Św. Wojciecha b. m.

Adres:
32-090 Słomniki, Niedźwiedź nr 1
tel. 12-388-15-64

liczba mieszkańców: 2 664

Proboszcz:
ks. Bronisław Pituła, ur. 1958 (Michałów), wyśw. 1983, mian. 2003

Pomoc duszpasterska:
ks. Maciej Migalski, mgr teol., ur. 1983 (Koniecpol, Michała Archanioła), wyśw. 2013, mian. 2016 - student UPJPII

Rys historyczny:
Najstarsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Pierwszy Kościół był drewniany. Dopiero w 1493 r. ówczeŚni właściciele Niedświedzia wybudowali murowaną Świątynię. Kościół ten, jak wiele innych w czasach reformacji, został zamieniony na kalwiński zbór. Uczynił to Stanisław Stadnicki w 1596 r., idąc Śladem okolicznych protestantów. Syn Stanisława, Marcin, powróciwszy do wiary rzymskokatolickiej, zwrócił Kościół katolikom. Co więcej, wyremontował go, powiększył i ozdobił. W 1653 r. Świątynia nie mając gospodarza, chyliła się ku upadkowi. Ks. Dworzański, który objął parafię, wspomina, że koło kościoła nie było ani cmentarza, ani dzwonnicy. „Kościół był murowany, ale w niektórych miejscach porysowany i okna bardzo złe. Dach od północy zły, kopuła zgniła, kruchta podgniła, wielki ołtarz staroświecki potrzebował reparacji” – zanotował w kronice. Na początku XVIII w. Świątynia została odrestaurowana i ponownie konsekrowana 19 września 1711 r. Kolejny remont przeprowadzono w 1798 r. Niestety, pod koniec XIX stulecia Świątynię strawił ogień. Niedźwiedzki Kościół kilkakrotnie dotknęła tragedia pożarów; ostatni raz w 1982 r. W ołtarzu głównym znajduje się ocalona z płomieni zabytkowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, w nawie stoją dwa ołtarze boczne. W Świątyni wciąż trwają prace restauracyjne, m.in. wymalowano wnętrze kościoła, wymieniono troje drzwi wejściowych, odnowiono zabytkową chrzcielnicę, zakupiono dwa witraże w prezbiterium, wyremontowano organy.

Czy wiesz, że...
Nazwa miejscowości pochodzi od licznych niedźwiedzi, które w przeszłości żyły w lasach porastających gęsto tutejsze pagórki. Dziś nie ma wielkich szumiących borów, nie ma też niedźwiedzi. Została nazwa, którą wspominają w najstarszych zapiskach polscy kronikarze. Ks. Jan Wiśniewski w swojej monografii notuje: „Na cmentarzu kościelnym stoi ogromny posąg Św. Walentego w ornacie ozdobionym piękną rzeźbą w kwiaty. Na placu przed kościołem stoi Śliczna figura Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę jubileuszu Niepokalanego Poczęcia 1854–1904” (t. 2, s. 149). Wspomniana „Śliczna figura Maryi” przetrwała do dzisiejszych czasów i znajduje się w miejscu opisanym przez ks. Wiśniewskiego. Zachował się też posąg Św. Walentego, który obecnie przeniesiono do niszy kościoła od strony prezbiterium.

Odpust: Św. Wojciecha – 23 kwietnia