PRZESŁAWICE, NMP Matki Kościoła

www.parafiaprzeslawice.pl

liczba mieszkańców: 1 172

Proboszcz:
ks. Tomasz Biskup, mgr teol., ur. 1971 (Świeta Katarzyna), wyśw. 1997, mian. 2015

Rys historyczny:
Dnia 30 listopada 1970 r. bp Jan Jaroszewicz poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Kościół parafialny, który został przeniesiony w 1970 r. z parafii Gołcza, był zniszczony w blisko 80 procentach. Drewniana Świątynia pochodzi z 1657 r. Po pięciu latach gruntownego remontu odrestaurowany Kościół, który otrzymał tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, poświęcił bp Jan Jaroszewicz 19 maja 1975 r. Parafia została erygowana 15 czerwca 1981 r. przez bp. Stanisława Szymeckiego. Wydzielono ją z parafii Miechów. Świątynia jest modrzewiowa, konstrukcji zrębowej, ustawiona na podmurówce. Ma sklepienia kolebkowe i stropy belkowe. Jest częściowo podpiwniczona. Do nawy głównej dobudowana została pięcioboczna kaplica. Po dwóch stronach kościoła, od południa i zachodu, dostawiono dwie kruchty. Ołtarz główny i dwa boczne są późnobarokowe. Na terenie cmentarza w tutejszej parafii znajduje się kaplica, którą wybudowano w latach 1980–1984.

Czy wiesz, że...
Historycy uważają, że nazwa wsi pochodzi od imienia jednego z jej właścicieli: Przedsława lub Przecława. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawia się już w 1277 r. Wymieniana nazwa to Przedslavice. W wiekach Średnich Przedsławice należały do bożogrobowców z klasztoru w Miechowie.

Odpust: NMP Matki Kościoła – drugi dzień Zielonych Świąt