PRZYBYSŁAWICE, Matki Bożej Nieustającej Pomocy

tel. 600-510-988

liczba mieszkańców: 619

Proboszcz:
ks. Henryk Łukasik, mgr teol., ur. 1964 (Busko Zdrój, Bożego Ciała), wyśw. 1994, mian. 2020

Rys historyczny:
Potrzeba budowy kościoła/kaplicy była dostrzegana już przed II wojną światową i w latach powojennych. Kaplicę o bardzo prostej konstrukcji zbudowano – pomimo utrudnień ówczesnych władz – w latach 1958-1964, z dostępnych wówczas materiałów. W 1965 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafia została erygowana 5 kwietnia 1982 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego, na obszarze wydzielonym z parafii Kozłów i Książ Wielki.

Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1994 r. Nowy kościół poświęcił bp Marian Florczyk 13 lipca 2003 r. Kaplica zbudowana z płyt pilśniowych i desek, została rozebrana. Do ołtarza głównego nowej świątyni został przeniesiony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, sprowadzony do kaplicy z Książa Wielkiego w pierwszych latach istnienia parafii. Pamiątką ze starego kościoła są także m.in.: figurka Matki Bożej Fatimskiej, chorągwie i obrazy używane podczas procesji.

Po zakończeniu prac związanych z otoczeniem kościoła i pełnym wyposażeniu kościół będzie konsekrowany.

Kościół jest trójnawowy, z wąskimi nawami bocznymi i wypuszczonymi kaplicami, posadzka i wykończenia ołtarzowe – z marmuru. Projekt techniczny kościoła – zespół architektoniczno – projektowy Terian z Suchedniowa – Jan Spółczyński. Powierzchnia użytkowa świątyni w Przybysławicach wynosi 273 m kw. Obok kościoła – nowa dzwonnica, z elementów metalowych.

Czy wiesz, że…
Kaplicę w latach 50-tych XX w. budowano pod pozorem stawiania… suszarni na tytoń. Po 1970 r. pozwolono na użytkowanie kaplicy, pod warunkiem usunięcia z dachu wieżyczki, co nigdy nie nastąpiło.

Odpust: MB Nieustającej Pomocy – 27 czerwca