RAKOSZYN, Św. Stanisława b. m.

Adres:
28-362 Nagłowice, Rakoszyn nr 13
tel. 510-334-210

liczba mieszkańców: 562

Proboszcz:
ks. Janusz Barczyk, mgr teol., ur. 1960 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1987, mian. 2011

Rys historyczny:
Pierwsza wzmianka o Rakoszynie pochodzi z 1153 r. Drewniany kościół stanowił wówczas uposażenie cystersów w Brzeźnicy (Jędrzejowie). Źródła podają, że w poł. XV w. Rakoszyn składał daniny klasztorowi w Jędrzejowie.

W poł. XVI w., gdy kościół należał do rodziny Kępskich, na jego historii odcisnęła swe piętno reformacja. Kępscy długo nie dopuszczali plebanów mianowanych przez opactwo jędrzejowskie, a kościół, jak relacjonuje w swej monografii ks. Jan Wiśniewski „sprofanowali, oddali zwodniczym ministrom czyli kacerzom, wreszcie sami zagrabili pole, ogrody, łąki, staw, sadzawki”.

Zniszczoną świątynię katolicy przejęli w latach 1639-1640, ale kościół, zakrystia i dzwonnica były bez dachów, ściany zawilgocone i pochylone. Opactwo cysterskie i miejscowi parafianie dość szybko przeprowadzili restauracji kościoła – już w 1664 r. rakoszyński, drewniany kościół opisywany był pozytywnie.

Obecny – z modrzewia – został wzniesiony w 1779 r. przez miejscowego proboszcza Tomasza Kalińskiego. Poświęcił go 28 października 1780 r. dziekan jędrzejowski ks. Ignacy Kotulski z upoważnienia bpa krakowskiego Kajetana Sołtyka. 

Kościół jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej. We wnętrzu – obraz patrona świątyni św. Stanisława, w barokowym ołtarzu głównym (poł. XVIII w.) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w górze „Oko Opatrzności Bożej”, a także współczesne wizerunki św. Maksymiliana, zabytkowa kamienna chrzcielnica  

Czy wiesz, że…
Obok kościoła rośnie kilkusetletni dąb, pomnik przyrody, przy którym są organizowane uroczystości szkolne i patriotyczno-religijne.

Odpusty: św. Stanisława – 8 maja
Narodzenia NMP – 8 września