ROGÓW, Nawiedzenia NMP

Proboszcz:
ks. Adam Dziadek, mgr lic. teol., ur. 1972 (Zagość), wyśw. 1999, mian. 2018

Rys historyczny:
Pierwsza wzmianka źródłowa o parafii w Rogowie pochodzi z 1433 r. Kościół parafialny ufundował Hinczka z Rogowa, podskarbi królewski, prawdopodobnie w latach 1399–1432. W 2. poł. XVI w. Kościół został zamieniony na zbór ariański. Kolejny pan tutejszych ziem – Michał z Granowa Wodzicki, bp przemyski – ufundował dwa drewniane kościoły. Pierwszy w 1751 r. wraz z kamienną dzwonnicą; drugi wzniesiono 12 lat później. Mała drewniana Świątynia stanęła przy szpitalu dla ubogich. Niestety, Kościół parafialny nie przetrwał do naszych czasów: spłonął w 1932 r. Ocalała tylko kamienna dzwonnica. Obecną, murowaną Świątynię wzniesiono w latach 1932–1934. Konsekrował ją bp Czesław Kaczmarek już w czasie II wojny Światowej, 14 maja 1944 r. Działania wojenne Kościół przetrwał prawie bez uszczerbku. W 1975 r. przeprowadzono konserwację organów. Drugi z kościołów, drewniany, który pierwotnie stał przy szpitalu dla ubogich, a później wokół niego powstał cmentarz, został przeniesiony w 1997 r. do skansenu w podkieleckiej Tokarni.

Czy wiesz, że...
Rodzina Wodzickich, właścicieli tych ziem, chlubnie się zapisała w historii Rogowa, a także w historii Polski. Członkowie tego rodu byli dobrymi gospodarzami, politykami, a niektórzy z nich – jak Michał Wodzicki – wybrali stan duchowny, dostępując znacznych godności. W 1995 r. z Rogowa do Muzeum Etnograficznego w Tokarni pod Kielcami został przeniesiony zabytkowy, drewniany Kościółek. Z Rogowa pochodzi również kolejny drewniany budynek – spichlerz z 1719 r., który pierwotnie przeniesiono do Złotej Pińczowskiej, a potem do skansenu. Dworzanin Hińcza z Rogowa był podejrzany o romans z Sońką, czwartą żoną króla Władysława Jagiełły. Zazdrosny monarcha wtrącił Hińczę do więzienia na zamku w Chęcinach. Na przykościelnym placu stoi kamienna figura Matki Bożej z 1738 r. Jest to wotum dziękczynne za koronację Augusta III oraz nadanie godności kardynalskiej, przyjacielowi bp. Wodzickiego – bp. Krakowskiemu Janowi Aleksandrowi Lipskiemu. W Rogowie stał okazały dwór z XVII w., który – jak zaświadcza ks. Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem” – był istnym muzeum, gdzie znajdowało się wiele cennych pamiątek. Dwór jednak spłonął w 1944 r.

Odpusty: Nawiedzenia NMP – 31 maja
MB Szkaplerznej – niedziela po 16 lipca