SŁABOSZÓW, Św. Mikołaja b. w.

Adres:
32-218 Słaboszów nr 58
tel. 791-018-364

liczba mieszkańców: 2 246

Proboszcz:
ks. Antoni Seweryn, KHW, ur. 1951 (Rokitno), wyśw. 1981, mian. 1991

Wikariusz:
ks. Dariusz Tarka, mgr teol., ur. 1985 (Radomice), wyśw. 2012, mian. 2023

Rys historyczny:
Kościół w Słaboszowie jest jednym z pierwszych w Polsce rycerskich kościołów grodowych. Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Według relacji Jana Długosza w II poł XV w. istniał stary kościół muro­wany z kamienia, później wzniesiono kościół drewniany.

Miejscowość ta w latach 1325-1327 należała do dekanatu pałecznickiego. O znaczeniu, jakie w przeszłości miał Słaboszów, świadczy fakt, iż w XV w. powstała w Słaboszowie szkoła parafialna.

Obecna murowana świątynia wybudowana została w latach 1854-1876 i stanęła w miejscu drewnianego kościoła. Piękną, neogotycką budowlę wzniesiono według planu Henryka Marconiego, który obok Lanciego jest najwybitniejszym przedstawicielem architektury późnego klasycyzmu i romantycznego historycyzmu. Marconi był niezwykle aktywny, projektował dzieła przede wszystkim dla Warszawy i okolic, a kościół w Słaboszowie jest jednym z najwybitniejszych jego dzieł.

Fundatorem kościoła wystawionego z kamienia i cegły był dziedzic Nieszkowa i Słaboszowa, Józef Bzowski. Został wybudowany jako wotum wdzięczności Panu Bogu i Matce Bożej za ocalenie życia w niewoli. Wybuch powstania styczniowego w 1863 r. opóźnił prace budowlane przy kościele, które zostały ukończone dopiero po śmierci fundatora w 1876 r. dzięki staraniom żony Katarzyny.

Konsekracji kościoła dokonał 11 lipca 1882 r. bp Tomasz Kuliński. Na pamiątkę tego wydarzenia pod chórem została wmurowana okolicznościowa tablica. Ołtarz główny wykonany z kamienia pińczowskiego – o bardzo oryginalnym wystroju – zdobią kolumny i łuki, zakończone wieżyczkami. Między nimi stoi figura Najświętszej Maryi Panny, zaś po jej stronach czterech Ewangelistów. W kościele znajdują sie również odnowione zabytkowe organy. W ołtarzach bocznych obrazy Matki Bożej Różańcowej i św. Mikołaja w późnobarokowych sukienkach. Kościół posiada chrzcielnicę z białego marmuru.

Czy wiesz, że…
Według Jana Długosza w kościele w 1463 r. dokonano zabójstwa. Został zamordowany pleban z Książa Małego niejaki Mikołaj. Zabójców miał nasłać Piotr Potocki Szreniawa.

Pierwsze wzmianki o miejscowości Słaboszów pochodzą już z r. 1210. W kronikach pod tą datą wzmiankowane jest istnienie kościoła pw. św Mikołaja. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia głowy rodu – Sławosza. Do 1210 r. wieś Słaboszów, wraz z kościołem i przynależnością, tj. wsią Nieszków, należała do wspomnianego rycerza Sławosza. Kroniki milczą o tym, w którym roku Słaboszów wraz z Nieszkowem zmieniły właściciela. Wiadomo natomiast, że w 1553 r. te wsie były własnością Stanisława Sancygniowskiego, po którym w 1581 r. przejął je jego syn Paweł.

Odpusty: św. Mikołaja – 6 grudnia
Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek po Oktawie Bożego Ciała