Październik 2019 będzie Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym

Na Górze św. Anny zakończyły się 20 lutego 2019 r. obrady Krajowej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych. Były one poświęcone przede wszystkim przygotowaniom do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Jak ogłosił papież Franciszek będzie to październik 2019 r. W obradach uczestniczyło ponad 40 osób z 32 diecezji - w tym nasz ks. Łukasz Zygmunt.

- „Dziękujmy Panu za wszystko, co nam wyświadcza – za łaskę wiary i udział w ewangelizacji świata" – powiedział na zakończenie spotkania ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM. Wezwał wszystkich zebranych do ufności i otwarcia się na działanie Ducha Świętego, który nieustannie ożywia i uświęca, podpowiada pomysły i kieruje działaniami.

Obrady rozpoczęły się w poniedziałek 18 lutego i dotyczyły podsumowania całorocznej działalności poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz inicjatyw związanych z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Materiały, które z tej okazji przygotowała Kongregacja Ewangelizacji Narodów oraz dyrekcja krajowa PDM w Polsce, przedstawili ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM i ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. W biurze krajowym powstała specjalna komórka koordynująca przygotowania i przebieg Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w Polsce.

Uczestników obrad odwiedził ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja. W homilii skierowanej do kapłanów wezwał ich do misyjnego budzenia Kościoła. Przypomniał, że Bóg upomina się u nas o zbawienie naszych braci i sióstr. Przestrzegł przed obojętnością i wezwał do odpowiedzialności za zbawienie „brata i siostry”, której szczytem jest misyjne zaangażowanie. Bp Czaja podziękował też dyrektorom za ich pracę w diecezjach.

Księży odpowiedzialnych za misyjną animację w kraju przyjął również abp senior Alfons Nossol. Zwrócił on uwagę, że najważniejszy przymiot Boga to miłosierdzie. Podkreślił, że nie ma misji bez dialogu, ekumenizmu i pokoju, ale misje to coś więcej niż dialog i działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. „Trzeba nam otwierać drzwi i budować mosty, aby wyzwolić moc miłosierdzia i uwolnić się od dyktatury relatywizmu. Bądźcie otwarci na Ducha Świętego, zaufajcie Jego mocy, bez Niego nic nie możemy uczynić” – mówił arcybiskup senior.

tekst za: misje.pl