Peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Guadalupe w Chmielniku

Od 20 do 27 października w parafii Chmielnik trwają uroczystości związane z tygodniową obecnością w parafii kopii cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, sprowadzonej tutaj z inicjatywy Rady Rycerzy Kolumba. „Za wstawiennictwem Matki Bożej modlimy się w intencji ochrony życia ludzkiego oraz za dzieła miłosierdzia” – informuje ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz w Chmielniku.

O możliwość sprowadzenia obrazu Rada Rycerzy Kolumba w Chmielniku – jedyna w diecezji kieleckiej, starała się blisko rok. Obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona, do chmielnickiej parafii przywieźli przedstawiciele Rady Końskie – Węgrzyn.

Każdego dnia przy obrazie wystawionym w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku odprawiane są trzy Msze św., odmawiane cztery części Różańca, czuwania modlitewne grup, Apel Jasnogórski. Rycerze Kolumba w strojach galowych trzymają straż przy wizerunku. Kazania łączone są z konferencjami na temat historii objawień w Guadalupe. W Mszach św. uczestniczą licznie parafianie oraz pielgrzymki z okolicznych parafii. Uroczystości związane z obecnością obrazu potrwają do soboty 27 października.

Magdalena Makowska – jedna z parafianek, wykonała kopię obrazu, który będzie peregrynował po rodzinach parafii, począwszy od rodzin Rycerzy Kolumba.

Matka Boża z Guadalupe to określenie wizerunku Maryi, w którym objawiła się Ona w XVI wieku Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 r., powstał obraz Matki Bożej z Guadalupe. W miejsce pierwszego skromnego kościoła wzniesiono z czasem bazylikę (1974 r.), uznawaną za największe sanktuarium maryjne na świecie. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia.

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku miała miejsce w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Liczy ona 35 członków, funkcję kapelana pełni ks. proboszcz Franciszek Siarek.

Chmielniccy Rycerze wzięli pod swoją opiekę najstarszy, dawny parafialny kościół pw. Trójcy Świętej – przeprowadzili tam odwodnienie, naprawę murów, dbają o otoczenie. Rycerze organizują zbiórkę makulatury na cele charytatywne, zajmują się dystrybucją paczek żywnościowych w parafii, nadzorują i przeprowadzają zbiórki ogłaszane przez Kościół, mają pod opieką niektóre starsze osoby, prowadzą kwestę z okazji Wszystkich Świętych. – „Są nieocenioną pomocą w parafii” – uważa ksiądz proboszcz Siarek.
Zakon Rycerzy Kolumba został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin.

Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba liczyła kilku członków, Dziś jest ponad 12 tys. rad i ok. 2 mln członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Galeria zdjęć