Pierwszy wywiad nowego biskupa dla mediów diecezjalnych (relacja filmowa)

„Głoszenie Ewangelii ma wyraz globalny: to nie tylko słowo, to także postawa i świadectwo” – mówił podczas pierwszej wizyty w Kielcach i spotkania z dziennikarzami w kieleckiej Kurii, bp nominat Jan Piotrowski, odwołując się do słów papieża Franciszka, które powiedział jeszcze jako biskup Buenos Aires. „Od początku powstania Kościoła głoszenie Ewangelii i posłanie misyjne jest bardzo ważne, zgodnie z nakazem Jezusa, aby głosić ją wszelkiemu stworzeniu, a póki co, Jezus nie odwołał tego wezwania” – wyjaśniał bp Piotrowski.

Tłumaczył w te sposób swoją biskupią dewizę: „Z miłością głosić Ewangelię”, mówił także m.in. o „niedoścignionej postawie papieża Franciszka”, o korzystaniu z doświadczenia nabytego na misjach w Afryce i Ameryce Południowej oraz – także za pośrednictwem mediów – zapraszał na Ingres do kieleckiej Bazyliki Katedralnej, który odbędzie się 29 listopada o godz. 11.00.

„Program ewangelizacji dla Kościoła kieleckiego i to, co jest najdroższe mojemu sercu i będę się to starał czynić - to głoszenie Ewangelii z miłością” – mówił biskup nominat, określając zarazem „Kościół kielecki” jako „dojrzały”, wspominając także , jak zza Wisły patrzył na kieleckie kościoły w Witowie, Przemykowie, Koszycach.

O papieżu Franciszku biskup nominat powiedział: „Uważam, że papież Franciszek jest wzorem, z którego powinien korzystać każdy duszpasterz, niezależnie od tego, jaką ma odpowiedzialność i jakie wyzwania pasterskie powierza mu Kościół.  Miesiąc temu byłem na spotkaniu z Ojcem Świętym z grupą biskupów i ośmieliłem się podarować mu obrazek z moich święceń biskupich, na którym jest wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Powiedziałem mu: „Ojcze Święty dziś odprawiłem za Ciebie Mszę świętą, bardzo proszę  módl się i za mnie”.

Zapytany, czy „misyjne pasje” znajdą szczególne odzwierciedlenie w biskupiej posłudze w Kielcach, odpowiedział: „Kościół z natury jest misyjny, a każdy ochrzczony na mocy chrztu świętego jest misjonarzem i ma moc głoszenia Chrystusa. Od tego należy zaczynać posłanie do diecezji kieleckiej”.

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, niech  On żyje w każdym sercu, które bije na  ziemi kieleckiej, aby było ono pełne pokoju i radości, jaką daje tylko Jezus Chrystus” – zaapelował bp Jan Piotrowski.

dziar
tekst za: www.niedziela.pl

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"