Podziękowania z Brazylii od ks. Piotra Pochopienia

Ks. Piotr Pochopień - prezbiter naszej diecezji pracujący na misjach w Brazylii zmienia swoje dotychczasowe miejsce posługi. Przysyła nam słowa podziękowań za wszelkie wsparcie, jakim darzyliśmy jego i parafię Marquinho, którą opuszcza.

* * *

Czcigodni Księża Biskupi – Księże Biskupie Janie, Biskupie Marianie i Księże Biskupie Andrzeju! Drodzy Bracia Kapłani, siostry zakonne! Umiłowani Bracia i Siostry Diecezji Kieleckiej!

Wszystko co piękne kiedyś się kończy, ale kiedy nam się wydaje, że wszystko się skończyło – to pamiętajmy, że dopiero się zaczyna. Po ponad pięciu latach mojej służby i pracy na rzecz wspólnoty wiernych w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Marquinho w Brazylii, zostałem poproszony przez Biskupa miejscowego o objęcie nowej parafii Świętego Piotra Apostoła w Laranjal. Jest to parafia, która posiada kościół główny i 18 kościołów filialnych, zamieszkała przez około 11.000 wiernych. W Polsce tak duża parafia miałaby kilku kapłanów, tu w Brazylii z powodu braku kapłanów będę pracował sam.

Żegnając się z parafią Marquinho, pragnę wszystkim podziękować w imieniu swoim i moich byłych parafian za wszelkie dobro, które od was – od Diecezji Kieleckiej – otrzymaliśmy.

Dzięki pomocy Księży Biskupów, Kapłanów i wiernych Diecezji Kieleckiej, którzy składają swoje ofiary na misje w I piątki miesiąca i przy różnych innych misyjnych akcjach, pomogliście wiele naszym braciom w Brazylii. Przez te ponad pięć lat z ofiar Diecezji Kieleckiej w parafii Marquinho zrobiliśmy: kapitalny remont kościoła głównego, kapitalny remont sal katechetycznych (lekcje religii odbywają się przy kościele w salach katechetycznych – remont 9 sal, zakupiliśmy dzwon do dzwonnicy i wybudowaliśmy dzwonnicę, wybudowaliśmy od podstaw 2 kościoły filialne, dokonaliśmy kapitalnych remontów: wymiana instalacji elektrycznych, często wymiany dachu, malowanie w wewnątrz i na zewnątrz w 11 kościołach filialnych). Pragnę zaznaczyć, że największe kościoły filialne są zamieszkałe przez ponad 500 osób wiernych – w Polsce to już mała parafia. Diecezja Kielecka zakupiła przy współpracy MIVA Polska na parafię Marquinho samochód terenowy.

Kościół główny z darów kapłanów diecezji kieleckiej został wyposażony w nowe naczynia liturgiczne: kielichy, puszki, pateny, monstrancję oraz mikrofony i nagłośnienie procesyjne. Wszystkie kościoły filialne mają już tabernakula – i wierni podczas nabożeństw prowadzonych przez Szafarzy Eucharystii (kiedy nie ma kapłana – kapłan do kościołów filialnych dojeżdża raz na miesiąc) mogą już przyjmować Komunię Świętą. Dzięki młodzieży bierzmowanej i jej duszpasterzy kościół otrzymał komplet szat liturgicznych, a każda rodzina w parafii Marquinho otrzymała różaniec (w parafii  Marquinho mieszka około 1.370 rodzin).

Podczas wizyty Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego w 2017 r. we wszystkich urzędach i domach rodzinach zawisły na ścianach krzyże – symbol naszej wiary i jedności chrześcijańskiej. Dzięki ofiarom z Polski, które otrzymywałem przy różnych okazjach powstał 4 lata temu parafialny Caritas, który każdego miesiąca pomaga ludziom w zakupie leków, żywności, ubrań (Bp Jan Piotrowski podczas wizyty odwiedził kilka rodzin z naszym parafialnym Caritasem ofiarując dary żywnościowe).

Nie mógłbym tego dokonać bez pomocy finansowej płynącej z naszej kochanej i otwartej na misje Kieleckiej Diecezji! To dzieło zostało zrealizowane dzięki życzliwości, otwartości i dbaniu o misje Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Piotrowskiego, księży Biskupów Mariana i Andrzeja, księdza dyrektora Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej Łukasza Zygmunta, naszych zakonnych i diecezjalnych braci kapłanów, sióstr zakonnych, osób prowadzących misyjne ogniska przy parafiach i wszystkich wiernych dbających o misje, a także dzięki pracy i upartości dążenia do realizacji założonych celów moich parafian z Marquinho.

Aby dzieło Boże mogło się rozwijać potrzebne jest wsparcie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim modlitewne. Modlitwa, która płynie z naszej ojczyzny w intencji nas pracujących na misjach, dodaje nam siły, aby być z tymi ludźmi – pomimo wielu trudności, aby nieść ludziom na terenach misyjnych promyk nadziei i Ewangelię Chrystusową z Sakramentami Bożymi.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim dziękuję za wszelką pomoc w imieniu swoim i już byłych parafian z Marquinho i proszę o modlitwę, która doda mi sił w nowym wyzwaniu – na nowej parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal. Mogę na koniec powiedzieć: „Wczorajszy dzień to już historia, jutrzejszy jest wielką tajemnicą Bożą, a dzień dzisiejszy to dar od Boga”.

Z pamięcią  w modlitwie

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII