Podziękowanie za pomoc w tworzeniu seminarium w Dundo

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej dotarło do nas podziękowanie za pomoc w tworzeniu Seminarium Duchownego w Dundo.

* * *

Drogi Księże Biskupie i Drodzy Przyjaciele Misji!

Jeszcze raz bardzo dziękuję za ofiary złożone na nasze Seminarium! W Dundo mieszka około 300 tyś ludzi i jest nas 3 księży, a kiedy pisze ten mail, jest nas dwóch, a właściwie to jestem sam, bo tak naprawdę mieszka 3 księży, jeden jest chory po wylewie, drugi nie umie języka portugalskiego - czyli jestem sam.

Jestem misjonarzem Słowa Bożego. Razem z biskupem studiowaliśmy w Rzymie. Przez 7 lat pracowałem w Angoli, później przez 8 lat w Togo. Większość czasu wykładałem w seminariach i na uniwersytetach. Gdy mój współbrat został biskupem, od razu mnie zaprosił do swojej diecezji, nie mogłem od razu przyjechać, bo kończyłem doktorat. Gdy skończyłem, przyjechałem i od razu zostałem ekonomem diecezji. Diecezja na końcu świata, choć najbogatszy region na świecie, 10 procent produkcji światowej diamentów pochodzi z naszych terenów. Żyjemy w „innym świecie”. Misjonarze, którzy pracowali w Afryce nie rozumieją naszych rzeczywistości...

W skrócie nasza diecezja obejmuje 103 tyś km2, mamy 10 parafii (misji). Jeżeli chodzi o personel misyjny to ciężko powiedzieć, chodzi o to, że wciąż się zmieniają i nie ma stałej liczby, nawet księży. W tym roku zmarło 2 rogacjonistów, jeden w wypadku, a drugi na malarię. Mamy dużo misji opuszczonych, do których ciężko wrócić, bo budynki zostały zniszczone. Powiedzmy jedyna szansa to świeccy i przyszłe powołania. W tym momencie mamy 74 seminarzystów. U nas seminarzystów utrzymuje diecezja.

System nauczania w Angoli jest inny, nie ma takiego podziału jak w Polsce - na 8 klas, liceum lub gimnazjum itd. W skrócie jest tu taki podział: na 1-4, później 5-8, 9-12. 9 klasa odpowiada 2 klasie liceum i to już są dla nas seminarzyści. Czyli ci, którzy uczęszczają do 9 klasy są tzw. seminarzystami powołanymi (vocacionados), po 12 klasie zaczynają rok propedeutyczny, aż do filozofii. Od 9 klasy do filozofii uczęszczają do niższego seminarium, dopiero od teologii uczęszczają do wyższego seminarium. Przypuśćmy, że jakiś ministrant chce być księdzem (normalnie nie stać naszych wiernych na formacje w szkołach) - czyli idzie do 9 klasy, ale już do niższego seminarium. Tam zdaje maturę, później rok propedeutyczny i następnie 3 lata filozofii, teologia, między teologią i diakonatem rok praktyki, czyli po filozofii rok praktyki i po teologii rok praktyki.

W tym momencie mamy 74 seminarzystów. Uczą się w 3 wyższych seminariach i w 5 niższych. Dla diecezji to jest bardzo duży koszt dlatego chcemy mieć własne seminarium niższe, jesteśmy jedyną diecezją angolańską, która nie ma własnego seminarium niższego. Dlatego tez kupiliśmy dom, blisko sanktuarium i szkoły misyjnej, gdzie można utworzyć niższe seminarium i internat.

Dziękuję Księdzu Biskupowi wszystkim kapłanom i wiernym diecezji kieleckiej za wsparcie finansowe naszego seminarium. Proszę o dar modlitwy.

Z Bogiem!

W Miłości Słowa Bożego

Edward Sito SVD
MISJONARZ

________________

Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej
Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

 Nr konta: 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Można przesyłać ofiary indywidualne.

________________