Polscy księża już w półfinale mistrzostw Europy

Polscy księża przeszli do półfinału XV Mistrzostw Europy w halowej piłce nożnej i w czwartek, 16 lutego 2023 r. zagrają o medale.

We wtorek (14 lutego) polska reprezentacja, w skład której wchodzi pięciu kapłanów diecezji kieleckiej, rozgromiła rywali. W fazie grupowej pokonała Czarnogórę 8:0 i Austrię 6:1. Z najgroźniejszym rywalem, Węgrami, zremisowała 0:0.

Tego samego dnia polscy księża zagrali w ćwierćfinale, pokonując Rumunię 5:0. Tym samym weszli do półfinału.

Najlepszym strzelcem polskiej drużyny jest jak dotąd ks. Krzysztof Sosnowski z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który w sumie zdobył sześć bramek. Ale gole strzelali także kapłani z diecezji kieleckiej, m.in. ks. Łukasz Chowaniec w meczu z Rumunią, ks. Tomasz Chowaniec w meczu z Austrią i Czarnogórą oraz ks. Marek Łosak w meczu z Czarnogórą.

Jak informowaliśmy, XV Mistrzostwa Europy Księży w halowej piłce nożnej odbywają się w Rumunii, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Polska reprezentacja siedmiokrotnie zdobywała w tych zawodach złoto, a w sumie wywalczyła 14 medali. Także w tym roku jest jednym z czterech faworytów do wygranej.

W tegorocznej reprezentacji najwięcej zawodników pochodzi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i z diecezji kieleckiej. Wśród naszych kapłanów są to: kapitan drużyny – ks. Marek Łosak, ks. Dariusz Snochowski, ks. Michał Kacprzyk i wyświęceni w 2021 roku bliźniacy, księża: Tomasz Chowaniec i Łukasz Chowaniec. Trenerem jest były piłkarz Korony Kielce, Marek Parzyszek, a kierownikiem reprezentacji od 2013 roku jest burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński, który w rozmowie z Radiem Kielce oceniał, że największym atutem naszej reprezentacji jest gra zespołowa.

– Nie mamy może jakiś indywidualności, ale tworzymy bardzo dobry kolektyw. Zawodnicy bardzo dobrze ze sobą współpracują, rozumieją się i to przekłada się też na dobrą grę na boisku i dobrą atmosferę poza boiskiem, a to napawa nadzieją na dobre wyniki – ocenia.

XV Europejskie Mistrzostwa Księży w halowej piłce nożnej odbywają się w mieście Timisoara, w zachodniej Rumunii. Nasza reprezentacja broni tytułu mistrzów. Polscy księża w 2020 roku zwyciężyli w Pradze w XIV Mistrzostwach Europy. W krajowej reprezentacji było wtedy czterech kapłanów z diecezji kieleckiej.

tekst za: radio.kielce.pl