Ponad 200 księży uczestniczyło w Dniu Kapłańskim

W Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 28 maja 2015 r. w Bazylice Katedralnej odbył się Dzień Kapłański. Do Kielc przybyło ponad 200 kapłanów naszej diecezji.

Księża pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, biskupa Mariana Florczyka i biskupa-seniora Kazimierza Ryczana wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. dr Paweł Borto oraz uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki – ojciec duchowny kapłanów. Kapłani skorzystali także z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W samo południe została odprawiona Msza św., której przewodniczył Pasterz Kościoła Kieleckiego. W homilii bp Piotrowski prosił księży o modlitwę. - „Zapewniam was, że jesteście obecni w mojej codziennej modlitwie i sam o taką modlitwę was proszę”.

Kielecki ordynariusz zachęcał kapłanów, aby nie obiecywali wiernym za dużo, ale żeby należycie pełnili swoją posługę. - „My nie musimy światu składać wielu obietnic, jak czynią to ludzie, czego byliśmy świadkami w tych ostatnich tygodniach i dniach. Kapłan niesie światu Chrystusa. Tę miłość najpiękniejszą, tę miłość odkupieńczą".

Jak co roku księża złożyli swój dar materialny. W tym roku - Roku Życia Konsekrowanego zostanie on przeznaczony na działalność klasztorów kontemplacyjnych znajdujących się w naszej diecezji.

Dopełnieniem spotkania modlitewnego w Katedrze było spotkanie przy stole w Wyższym Seminarium Duchownym.

Dzień Kapłański wpisuje się w tzw. stałą formację kapłanów. Bp Piotrowski w wystosowanym komunikacie do księży stwierdza, że „kapłańskie spotkania są bardzo ważne dla duchowości i posługiwania kapłana” oraz że szczególne znaczenie mają „dni kapłańskie poświęcone modlitwie, medytacji i sakramentowi pokuty”.

mhas

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studo "Kamyk"