Ponad 5 tys. pielgrzymów wzięło udział Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym

Ponad 5 tys. uczestników - dzieci, młodzieży i osób starszych – wzięło udział w jubileuszowym XV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, który odbył się 27 września 2014 r. na Świętym Krzyżu.

Pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, a także z archidiecezji łódzkiej i warszawskiej wędrowali kilkunastoma trasami turystycznymi pod opieką blisko 120 przewodników świętokrzyskich.

Uroczystej Mszy św. polowej koncelebrowanej przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa radomskiego Henryka Tomasika, biskupa pomocniczego Mariana Florczyka i 79 kapłanów przed zachodnim skrzydłem klasztoru przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

- Nieraz prosimy Chrystusa o pomoc w różnych sprawach. Oczekujemy od Niego odpowiedzi na najważniejsze pytania. On nigdy nie pozostaje obojętny i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Jednak Syn Boży przyszedł na ziemię aby dać nam samego siebie, całego siebie. On chce abyśmy oddali się mu całkowicie ale w zamian daje siebie. Nie bójmy się tej niezwykłej wymiany: wszystko za wszystko – mówił bp Nitkieiwicz.

Wraz z pielgrzymami pielgrzymowało 67 katechetów, ponad 20 sióstr zakonnych, 50 kleryków, ponad 300 nauczycieli. Do uczestników rajdu dołączyło blisko 50 pątników, którzy z Kielc wyruszyli rowerami na czele z biskupem Marianem Florczykiem.

Najdłuższa – 40 - kilometrowa z Kielc liczyła blisko 30 uczestników. Natomiast trasa „Zbójecka” z Bielin liczyła ponad 1170 turystów. Najkrótsza dwukilometrowa trasa „Rodzinna” z Huty Szklanej cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród matek z dziećmi w wózkach. W ten sposób na świętokrzyską górę wędrowało kilkudziesięciu noworodków.

Turystów i pielgrzymów prowadzili przewodnicy świętokrzyscy PTTK z Kielc, Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza i z Radomia. Na zakończenie Mszy św. zostały wręczone dla 11 osób odznaki „Korony Gór Świętokrzyskich”, dla kilkunastu dzieciaków odznaki „Siedmiomilowe Buty” oraz medal PTTK dla Stanisława Adamczaka, rektora Politechniki Świętokrzyskiej za wieloletnią współpracę.

Tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego otrzymał ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Pielgrzymi modlić za papieża Franciszka i św. Jana Pawła II – Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego, a także diecezje: kielecką, sandomierską i radomską wraz z biskupami, za Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej radującymi się z odbudowania wieży, za księży obchodzących jubileusze kapłaństwa, za uczestników rajdu i ich rodziny oraz przewodników świętokrzyskich PTTK.

Organizatorami rajdu byli: Zarząd Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Koło Przewodników Świętokrzyskich PTTK "Bartek", Koło Przewodników Świętokrzyskich

Współorganizatorami - Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Caritas Diecezji Kieleckiej, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej.

Inicjatorem Rajdu, który jest największą tego rodzaju imprezą turystyczną w kraju, był ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej. W 2013 r. wzięło udział ponad 5, 6 tys. uczestników.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis
tekst za: www.ekai.pl