Ponad 500 osób przeszło w Orszaku Trzech Króli w Kazimierzy Wielkiej

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2014 r. ulicami Kazimierzy Wielkiej po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. W radosnym pochodzie - przy wspólnym śpiewie kolęd - uczestniczyło ponad 500 osób. Prawie wszyscy mieli na głowach korony.

Mszy św. w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego poprzedzającej Orszak Trzech Króli przewodniczył ks. Dziekan Janusz Mularz, w koncelebrze z ks. kan. Janem Dudkiem i ks. Mariuszem Rozinem. W czasie Mszy św. modlono się m.in. za wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz za władze samorządowe. Mszę św. zamówił Krzysztof Lipiec, poseł PIS-u.

Przed Mszą św. ks. wikariusz Michał Haśnik zachęcił do tego, aby pozbyć się wstydu i z radością przyjąć królewskie korony, które były rozdawane przez ministrantów. Każdy uczestnik Orszaku otrzymał także specjalny śpiewnik z kolędami.

- „Korony i śpiewniki otrzymaliśmy bezpłatnie z Warszawy – z Fundacji „Orszak Trzech Króli”. Jesteśmy wdzięczni tej Fundacji i wszystkim sponsorom, którzy te materiały ufundowali” – mówi ks. Haśnik.

Po odpowiedniej zachęcie okazało się, że blisko 1/3 wiernych obecnych w kościele założyło korony na głowę już w czasie Mszy św. Dzieci były pięknie poprzebierane za królów i królowe.

Orszak Trzech Króli poprowadzili: Poseł Krzysztof Lipiec – jako król Kacper, Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Tadeusz Knopek – jako król Melchior i Andrzej Bienias – jako król Baltazar. Oczywiście nie mogło zabraknąć… wielbłąda. Wprawdzie nie był to prawdziwy wielbłąd – tylko koń, ale i tak było bardzo radośnie.

Orszak udał się z kościoła na Rynek, po czym wrócił do szopki obok Klasztoru Sióstr Służebniczek, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. W czasie przemarszu śpiewano kolędy, do których akompaniował na gitarze ks. Rozin. Kolędy śpiewano także  do podkładu muzycznego puszczonego z płyty CD.

Na zakończenie ks. Proboszcz Mularz podziękował wszystkim za liczną obecność i udzielił błogosławieństwa.

Orszak Trzech Króli był organizowany w tym roku w Polsce już po raz szósty. Co roku kolejne miasta przyłączają się do tej inicjatywy. Fundacja Orszak Trzech Króli szacuje, że w roku ubiegłym w świątecznych pochodach w 92. miejscowościach wzięło udział ponad 200 tys. osób - w samej tylko Warszawie ok. 45 tys. Tym razem liczba to może być dwukrotnie wyższa.

tk

Zobacz: Galeria zdjęć