Posłani do Panamy - młodzi ruszają na Światowe Dni Młodzieży

Podczas Sumy w kieleckiej bazylice, gdzie zebrała się blisko50-osobowa grupa młodzieży diecezji kieleckiej wylatująca jutro na ŚDM do Panamy, bp Jan Piotrowski dokonał uroczystego posłania i błogosławieństwa. – „Posłanie jest aktem żyjącego Kościoła w mocy Ducha Świętego. Zapraszam więc wszystkich wiernych naszej diecezji, chorych, cierpiących, aby podczas tych styczniowych dni, towarzyszyli młodzieży całodzienną modlitwą” – zachęcał biskup.

W homilii bp Piotrowski przypomniał znaczenie chrztu świętego, który jest źródłem wiary oraz mówił o tradycji obmywania wodą w innych religiach i kulturach. – „Niezwykłe wydarzenie chrztu zostało zapowiedziane w nocnej rozmowie Jezusa z uczonym Nikodemem” – zauważył bp Piotrowski. – „Pan Jezus w rozmowie z Nikodemem, jak zanotował św. Jan Ewangelista, mówił: Zaprawdę, powiadam ci: jeśli się ktoś nie narodzi z wody i ducha nie może wejść do Królestwa Bożego. To co się z ciała narodziło – jest ciałem, to co z ducha – jest duchem” – przypomniał hierarcha.

Przypominał także słowa Jana Pawła II z encykliki „Misja Odkupiciela”, w której papież zauważa, że „na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami, a więc wiernymi i odważnymi głosicielami Dobrej Nowiny. Drogą tego świadectwa wiary jest świętość”.

Grupa diecezji kieleckiej wylatująca w poniedziałek 14 stycznia do Panamy liczy 50 osób. Pierwszy tydzień kielczanie spędzą w diecezji Penanome, mieszkając u panamskich rodzin. Każda z nich otrzyma od kielczan upominki, m.in. przewodniki po Kielcach w języku angielskim. Następnie młodzi udadzą się do stolicy Panamy, gdzie zaplanowano spotkanie z Ojcem Świętym.

Kielecka grupa jest dość zróżnicowana pod względem wiekowym. To studenci, licealiści i gimnazjaliści, a także lekarze i klerycy. Są osoby, które mają już doświadczenie w uczestnictwie w ŚDM w innych krajach, ale też tacy, którzy jadą po raz pierwszy.

Młodzież w Panamie pozostanie dwa tygodnie. Towarzyszyć jej będą: bp Jan Piotrowski oraz księża – Łukasz Zygmunt, Michał Haśnik, Tomasz Brożek i Józef Majchrzyk.

Przygotowujący się do ŚDM uczestniczyli od marca 2018 r. w comiesięcznych spotkaniach organizacyjno-modlitewnych, które odbywały się w kościele akademickim w Kielcach. Były także wyjazdy formacyjne, np. do Rabki.

dziar
tekst za:ekai.pl