Relacja z Peru

Na adres mailowy Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej dotary pozdrowienia z Peru, gdzie pracuje nasz misjonarz ks. Grzegorz Pańczyk. Zachęcamy do lektury!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pozdrawiam serdecznie z Misji w Parafii Puerto Bermúdez w Perú!

Pragnę podziękować serdecznie w imieniu naszej wspólnoty za dar odwiedzin naszego Pasterza ks. Biskupa Jana Piotrowskiego wraz z ks. kan. Mariuszem Rakiem. To była wielka radość i zaszczyt dla całej naszej parafii. Dzięki tej wizycie duszpasterskiej doświadczyliśmy ojcowskiej troski Naszego Pasterza, który z ogromnym zainteresowaniem pochylał się nad naszymi smutkami i radościami. Głosząc Boże słowo, ks. bp Jan zachęcał nas do troski o nasze życie w wierze, o odnowienie łaski Chrztu Świętego, a przy tym o dar świadectwa wobec tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa. Dziękujemy za przewodniczenie Mszy św. Odpustowej ku czci naszego patrona św. Franciszka Solano, oraz za pobłogosławienie salek parafialnych i zakrystii, wybudowanych z ofiar wiernych diecezji kieleckiej. Bogu niech będą dzięki.

Przeżywamy teraz w Peru tzw. „Mes Morado” – miesiąc fioletowy, w czasie którego czcimy wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, „Cristo Moreno” - znany jako Señor de Los Milagros. Obraz ten został namalowany w XVII w. w Limie – stolicy na ścianie jednego budynku, przez niewolnika pochodzącego z Angolii. 13 listopada 1655 r. miało miejsce w Limie silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło wiele tysięcy mieszkańców a miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. Z budynku na którym był namalowany obraz „Cristo Morado” ocalała tylko ta ściana nietknięta ze świętym wizerunkiem.

W niedługim czasie mieszkańcy zaczęli się gromadzić pobożnie w tym miejscu. Wielu doświadczyło szczególnych łask. Wykonano kopie obrazu i umieszczono ją na feretronie. Który od tamtej pory, każdego roku jest przenoszony po ulicach miasta. Ogromna pobożność gromadzi tysiące a nawet miliony wiernych. Bractwa „Señor de los Milagros” są zawiązywane w wielu parafiach w Peru i na całym świecie.

Również w naszej parafii od lat organizowane są procesje w dniu 28 października. Od trzech lat również w czasie nowenny organizujemy procesję i Mszę św. w różnych częściach miejscowości, tak aby mieszkańcy mogli doświadczyć bliskości Chrystusa. Przy tej okazji wiele osób przygotowuję dywany z kwiatów, liści, piasku, trocin itp. w miejscu gdzie przechodzi procesja, aby zamanifestować swoją wiarę i cześć dla Naszego Zbawiciela.

Oprócz tego na wioskach indiańskich w szkołach organizowane są procesje ze świętym wizerunkiem. Dzieci i młodzież z ogromnym poświęceniem, przygotowują swoje dywany „alfombry”. Pobożność  do „Chrystusa od Cudów” (Señor de los Milagros) jednoczy mieszkańców na wspólnej modlitwie i Eucharystii.

Miesiąc Październik w Peru jest takim drugim „czasem wielkopostnym” nie tylko ze względu na kolor fioletowy ale przede wszystkim charakter pokutny. Wiele osób prosi o Spowiedź św. i dzięki temu, tym największym cudem który się dokonuje, jest uzdrowienie wewnętrzne i powrót do Boga i do Jego Kościoła Świętego.

W tym czasie również nasza wspólnota parafialna, dzięki ofiarnej pomocy Diecezjalnego Dzieła Misyjnego Diecezji Kieleckiej, rozpoczęła budowę kaplicy w wiosce indiańskiej Alto Chivis”. Musimy się spieszyć, bo zbliża się już pora deszczowa. Ale to nie jest jedyny problem. Mieszkańcy wioski bardzo się podzielili, wzajemne podejrzenia, oskarżenia o czary itp. Niektórzy nawet musieli uciekać z wioski w obawie o swoje życie.

Tym bardziej jednak widzimy potrzebę obecności Kościoła, sakramentów, modlitwy za tych ludzi i wraz z nimi o pokój, pojednanie i wzajemne przebaczenie. Proszę o szczególną modlitwę w tej intencji. Aby Chrystus, nasz Pan dokonał przemiany serc.

Z modlitwą przed Świętym Wizerunkiem pozdrawiam serdecznie i proszę o nią pokornie.

Ks. Grzegorz Pańczyk
FIDEI DONUM, MISJONARZ DIECEZJI KIELECKIEJ