Relikwie bł. Wincentego Kadłubka na kieleckim Słowiku

Przez ostatnie dwa miesiące, wspólnota parafialna św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Kielce-Słowik), przygotowywała się do uroczystego dnia przyjęcia relikwii bł. Wincentego Kadłubka.

Ten czas naznaczony był szczególną modlitwą zanoszoną do Boga właśnie przez wstawiennictwo Mistrza Wincentego, ale również próbą dokładniejszego poznania dziejów życia i świętości patrona naszej, Diecezji Kieleckiej oraz jędrzejowskiego klasztoru Cystersów. W te duchowe przygotowania szczególnie mocno włączyły się parafialne wspólnoty Kół Różańcowych, Apostolatu Maryjnego, Kręgu Biblijnego, Margaretek i Chóru parafialnego. Bez wątpienia oprócz tych najważniejszych duchowych owoców, osoba bł. Wincentego jest teraz bardziej znana mieszkańcom naszej parafii.

Dnia 14 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 w naszym kościele parafialnym odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ojciec Opat Rafał Ścibiorowski z jędrzejowskiego Archiopactwa. Na tej Mszy, relikwie bł. Wincentego Kadłubka zostały uroczyście wprowadzone do naszej świątyni, gdzie już pozostaną. Podczas homilii Ojciec Opat poszukiwał „promieni świętości” w całym życiu bł. Wincentego, duchowo spoglądając na Jego dom rodzinny, studia zagraniczne, pełne modlitwy i oddania posługiwanie biskupa, wreszcie przez pisanie Kroniki polskiej oraz cisze jędrzejowskiego klasztoru, gdzie wciąż, wytrwale poszukiwał obecności Chrystusa.

Po zakończeniu Eucharystii rozpoczął się Modlitewny wieczór z bł. Wincentym Kadłubkiem. Przez rozważania dotyczące życia bł. Wincentego Kadłubka oraz pieśni i modlitwy, poświęcone Ojczyźnie i Diecezji Kieleckiej, poszukiwaliśmy tego pragnienia świętości, a jednocześnie miłości do Ojczyzny, którymi odznaczał się patron naszej Diecezji. Nie zabrakło również wierszy, które o błogosławionym napisała nasza parafianka Magdalena Rajkiewicz, a nowo ustanowieni ministranci powierzali swoją służbę Panu Bogu przez bł. Wincentego. Zakończeniem Modlitewnego Wieczoru była Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odczytana została litania dedykowana błogosławionemu.

Za dar modlitwy, wszelki trud i pracę, jak również dar pięknego relikwiarza wypowiadamy słowa Bóg Zapłać tak licznie zgromadzonym mieszkańcom naszej parafii oraz wszystkim wspólnotom parafii, które przez tak wiele działań oraz starań przeżywały wraz z nami ten uroczysty wieczór.

Duszpasterze Parafii Kielce-Słowik

>> Galeria zdjęć