„Ściegienny” kończy 100 lat

W sobotę, 17 czerwca 2023 r. odbyły się główne uroczystości Jubileuszu 100-lecia istnienia V Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

W homilii bp Kaleta przywołał przykład szkoły, której Jezus Chrystus był Nauczycielem. Dobry nauczyciel – mówił – nie tylko uczy dodawać i odejmować ale także uczy szukać sensu i celu życia. Ponadto wskazuje drogi, które mają prowadzić do osiągnięcia tego celu. Jezus uczył jak mnożyć talenty nawet jeśli jest ich mało. Bp Kaleta stwierdził, że w „postawie Jezusa zawarta jest nauka jak wiele czasu i cierpliwości wymaga uczeń słaby by go najpierw odnaleźć, zauważyć i dać szansę rozwoju”. Chrystus uczył również zachwytu nad dziełem stworzenia i pokory. Dobrym jest nauczycielem ten, kto umie zaszczepić w swoim uczniu pasję poznawania otaczającego świata. Jezus uczył służenia sobie nawzajem. Szkoła jest poza tym miejscem gdzie nawiązuje się przyjaźnie, które trwają całe życie. Ze swoimi uczniami Jezus żył w głębokiej przyjaźni. Najpierw On – Nauczyciel oddaje za nich swoje życie a następnie prawie wszyscy uczniowie oddają za Niego swoje życie: „Nie ma większej przyjaźni od tej gdy ktoś oddaje życie za przyjaciół swoich”.

Biskup Andrzej Kaleta zwracał uwagę w homilii, że codzienna, wykonywana z poświęceniem praca nauczyciela to właśnie oddawanie życia za powierzonych jego pieczy uczniów. „Nie ma większej nagrody nauczyciela gdy potem całe swoje życie uczeń wspomina mądrość, dobroć i wyjątkową osobowość swojego nauczyciela”.

Na koniec ksiądz biskup życzył wszystkim pracownikom szkoły, by Chrystus dodawał sił w pełnieniu swoich obowiązków a młodzieży otwarcia na dary Ducha Świętego by „stawali się sobą według Bożego zamysłu i otrzymanego talentu”.

Kolejnym punktem jubileuszu była uroczysta gala w Kieleckim Centrum Kultury.