Święta w Brazylii i życzenia od misjonarza ks. Piotra Pochopienia

W Brazylii na 9 dni przed Bożym Narodzeniem rozpoczyna się Nowenna, która jest odmawiana w domach, gdzie zbiera się po kilka rodzin. Na przedostatniej nowennie wszyscy się obdarowują słodyczami (wcześniej losują, kto komu daje).

Ostatnia nowenna jest odprawiana w Wigilię w kościele - pół godziny przed Mszą św. – Pasterką. Pasterka rozpoczyna się o godz. 21.00. Nie ma tutaj tradycji Wieczerzy Wigilijnej i opłatka :(.

Po Pasterce, około godz. 22.30 wszyscy udają się do domu, gdzie przygotowują szurasko – są to duże kawałki mięsa pieczone przed domem i podawane z sałatkami, pieczywem i zimnym piwem, a także specjalnie na ten dzień przygotowane ciasto. Ucztowanie kończy się gdzieś ok. godz. 2.00 w nocy.

25 grudnia jest uroczysty obiad, to znaczy - znowu szursko. Na Święta przyjeżdżają bliscy z różnych stron Brazylii, czasem muszą przebyć nawet 2.000 tysiące kilometrów, co zajmuje im kilka dni, ale Święta to jedyna okazja, aby odwiedzić rodzinne strony.

W tegorocznej szopce znalazły się papugi, pies, króliki, owieczki, przepiórki, kanarki. Na czas Bożego Narodzenia są dekorowane ulice i domy, ozdobami i dużą ilością świateł.

W tym roku po Pasterce rozdałem w prezencie 370 różańców (jeden dla rodziny), aby zachęcić do modlitwy różańcowej i Koronki do Miłosierdzia Bożego. W dzisiejszy wieczór (25 grudnia) podczas Mszy św. temperatura wynosiła 32 stopnie Celsjusza.

Na czas Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok 2017, życzę wszystkim wiele łask Bożych od Dzieciątka Jezus, spokoju, zdrowia, zgody. Dziękuję za wszelką pomoc, pamięć i modlitwę. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Z pamięcią modlitewną w ten świąteczny czas!

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII

Boże Narodzenie 2016

Moja choinka nie jest tak piękna, jak polskie sosny, świerki i jodły. Za oknem nie ma śniegu, ani mrozu.  Moja wieczerza wigilijna ograniczy sie do kawałka ryby i talerza zupy grzybowej – spożytych w ciszy i samotności. Gdzieś w oddali popłynie kolęda. Choć tęsknota za krajem i bliskimi przepełnia me serce, to nie będę tej nocy sie smucił, gdyż rodzi się Zbawiciel Świata, Jezus Chrystus. Przychodzi na świat Maleńka Miłość. Przychodzi Dziecina Jezus do mnie i do ciebie.

Nie zapomnijcie  dlaczego tej nocy świętujemy. Wyłączcie  telewizor, komputer, telefon. Usiądźcie z rodziną do stołu w radości i z miłością. Zatrzymajcie się w ciągłym zabieganiu, zobaczcie, że obok was są inni ludzie. Doceńcie to, co otrzymaliście od Boga i ludzi. Podziękujcie Bogu, że macie z kim połamać się białym opłatkiem. Zachwyćcie się smakiem przygotowanych potraw. Uradujcie się obecnością bliskich osób, bo może za rok kogoś już zabraknie przy stole wigilijnym…

Niech Maleńka Miłość z betlejemskiej szopy przyniesie wam pokój, miłość i zgodę w rodzinach, a rok 2017 obdarzy Bożym błogosławieństwem.

Dziękuję wszystkim za modlitwę i wszelkiego rodzaju pomoc i wsparcie.

Z pamięcią w modlitwie i sercem pełnym wdzięczności

Ks. Piotr Pochopień