Tłumy kielczan na Marszu dla Życia i Rodziny

Ponad 3 tys. wiernych z Kielc i podkieleckich parafii manifestowało dzisiaj postawy pro-life uczestnicząc we Mszy św. w Bazylice Katedralnej, w Marszu dla Życia i Rodziny oraz w wydarzeniach towarzyszących. Zdecydowanie przeważały młode rodziny z małymi dziećmi.

Mszy św. w bazylice przewodniczył ks. Artur Skrzypek – dyrektor Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin. Zauważył, że odnowa duchowa dokonuje się przez rodziny, wyraził radość, że tak wiele osób uczestniczy w wydarzeniu. – Wspólnie damy świadectwo poszanowania życia – mówił.

W homilii ks. Rafał Dudała przypomniał przymioty Ducha Świętego, analizował, w jaki sposób warunkuje On wzrastanie Kościoła. Apelował, aby z Ewangelią „nie zamykać się w murach wieczernika”, aby Ewangelia nie była zawłaszczana przez różne partykularne interesy. Zwracając się do uczestników wydarzenia podkreślił znaczenie ich świadectwa życia, świadectwa obecności, które być może pozwoli na dotarcie z Ewangelią do tych, którzy „jej przekaz mają zagłuszony”.

Po Mszy św. rozpoczął się Marsz pod hasłem: „Polska rodziną silna”. Na pl. NMP do rozpoczynającego się Marszu dołączyli Rycerze Kolumba, którzy zorganizowali w tym dniu Męski Różaniec, modląc się przed Mszą św. obok bazyliki – w obronie wartości, w intencji kapłanów. Marsz przeszedł ulicami Czerwonego Krzyża, Wesołą i Mickiewicza. Zatrzymano się na Pl. Wolności przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego – akcentując również patriotyczny charakter wydarzenia, następnie ul. Ewangelicką, Sienkiewicza przemieszczano się w kierunku parku miejskiego.

W trakcie Marszu wznoszono okrzyki „Rodzina – życie – radość”, słuchano świadectw, m.in. lekarzy i rodzin wielodzietnych np. z podkieleckiej Bilczy, przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Nowością był m.in. występ mam i dzieci skupionych we wspólnocie „Macierzanka”, które zatańczyły układy do latynoskich piosenek, niektóre mamy tańczyły z dziećmi w nosiłkach.

Wydarzenie zwieńczył festyn rodzinny. W muszli w parku miejskim z koncertem wystąpił zespół „Lumen” z Poznania. Tworzy go małżeństwo Zbigniew i Marzena Małkowiczowie wraz z dziećmi. Zaśpiewały także „Dzieci Boże” – schola z parafii św. Jadwigi Królowej oraz zespół „Józefowe Kwiatki”.

W organizację, jak co roku, włączyły się różne ruchy i wspólnoty, m. in. Duszpasterstwo Rodzin, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, W Pieczy Najwyższego, Domowy Kościół, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życia oraz Ruch Czystych Serc. Zaprezentowały one swoje stoiska na festynie. Można było także skorzystać z pomocy poradnictwa rodzinnego.

Marsze życia przeszły również ulicami Buska-Zdroju i Włoszczowy.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego zapowiadający Marsz dla Życia i Rodziny

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM