W Kurzelowie będzie ul. Ks. Henryka Witczyka

Uliczka Buczka w miejscowości Kurzelów będzie nosiła nazwę żyjącego ks. Henryka Witczyka. To jedna z decyzji podjętych przez wojewodę świętokrzyskiego w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Wojewoda Agata Wojtyszek uważa, że ks. Henryk Witczyk zasłużył sobie na wyróżnienie, wieloletnią ciężką pracą. Duchowny jest kapelanem „Solidarności” oraz twórcą wydawnictwa „Jedność”. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest także członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Poza tym został odznaczony tytułem honorowego obywatela Włoszczowy oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Ksiądz Henryk Witczyk przyznaje, że wyróżnienie to dla niego wielkie wyzwanie oraz zobowiązanie do dalszej działalności.

- „Dekomunizacja to pewnego rodzaju podsumowanie przemian ustrojowych, które zachodzą w Polsce od 1989 roku. To co się teraz dzieje to jej ostatnie akordy” - przyznaje duchowny.

W ubiegłym tygodniu wojewoda Agata Wojtyszek wydała tzw. zarządzenia zastępcze dla sześciu ulic, których nazwy propagowały komunizm.

Marcin Różyc
tekst za: radio.kielce.pl