Dzisiaj otrzymaliśmy wiadomość od ks. Piotra Pochopienia – naszego misjonarza pracującego w Brazylii. Ten wielki kraj w Ameryce Południowej też zmaga się epidemią. Jak sobie radzą?
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Pozdrawiam w tym smutnym czasie diabelskiego działania, jakim jest koronawirus. Nikomu nie dało się zamknąć kościołów przez wieki, aż w końcu diabeł stworzył coś, co wywołało strach i lęk. Jak to mówi się w Brazylii, że teraz jest problem z diabłem, gdyż szaleje po ulicach, a wcześniej był zamknięty w kościołach ewangelickich (w Brazylii jest ponad 10 tysięcy rodzajów kościołów ewangelickich, kto chce być pastorem, jedzie na 3-miesięczny kurs i otwiera swój kościół który rejestruje. W moim mieście jest 14 rodzajów takich kościołów. W czasie epidemii wszystkie kościoły ewangelickie są zamknięte, nawet nie ma nabożeństw o uzdrowienie, które są jakby ich głównym działaniem).
Brazylia jest specyficznym krajem, gdyż każdy „zarządca” wydaje jakieś dekrety i wszystkie są ważne: prezydent, główny sędzia, senat, burmistrz miasta, policjant, czy biskup. I każdy wydaje coś innego na temat związany z koronawirusem – i kogo słuchać? Nawiązując do słów Jezusa – „Trzeba słuchać bardziej Boga, niż ludzi”, my misjonarze staramy się w tym czasie nieść ludziom nadzieję, zachęcając do jeszcze większej modlitwy i odnowienia miłości w rodzinach. Dlaczego mówię my misjonarze a nie ja misjonarz, bo także moi koledzy misjonarze z mojej diecezji podobnie postępują.
Wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem zaczęły się po 15 marca br. Przez ten czas mój kościół jest otwarty cały dzień na modlitwę. Ludzie przychodząc do kościoła w ciągu dnia, po modlitwie przychodzili do mnie prosząc o spowiedź. Każdego dnia w tym Wielkim Poście było to kilka, może kilkanaście osób. Codziennie wieczorem sprawuję z wiernymi Eucharystię, która jest transmitowana przez radio.
W Wielkim Poście odwiedziłem 164 chorych – spowiadając często całe rodziny. W marcu, jak i w kwietniu sprawowałem Eucharystię we wszystkich 16 kościołach filialnych (tu frekwencja uczestnictwa się nie zmieniła, a można powiedzieć, że w wielu kościołach było nawet więcej ludzi niż wcześniej). W kościele głównym, na Eucharystii niedzielnej i w Wielkim Tygodniu niestety było około 50% mniej ludzi niż zwykle – duży nacisk i propaganda mediów wywołuje u wielu osób lęk. Chociaż patrząc na to z drugiej strony – ta propaganda wywołuje u ludzi wielkie pragnienie życia: od dwóch miesięcy w mojej parafii nie było żadnego pogrzebu, a normalnie każdego miesiąca jest kilkanaście (parafia liczy około 11.000 wiernych).
Przed Niedzielą Palmową pobłogosławiłem Najświętszym Sakramentem całe miasto, jeżdżąc wszystkimi ulicami. W tym czasie były to dwie godziny szczególnej modlitwy, gdyż całe rodziny stały przed swoimi posesjami i wszyscy odmawiali różaniec. Dlaczego to robię? Dlaczego polscy misjonarze to robią? Gdyż jesteśmy kapłanami Chrystusa i Jemu zaufaliśmy!
W odrzuceniu lęku związanego z koronawirusem pomógł nam nasz prezydent Jair Bolsonaro, który wydał dekret w którym napisał: „Kościół i modlitwa jest tak samo ważna w epoce pandemii jak służba zdrowia, dlatego kościoły powinny być otwarte”. Nie mam więc żadnych zakazów od urzędu miasta i policji. Oczywiście wjazd do miasta jest kontrolowany i osoby z zewnątrz nie są wpuszczane (za wyjątkiem transportu).
Na ten moment każdego dnia umiera w Brazylii około 300 osób zarażonych koronwirusem. Większość umierających to osoby zamieszkujące Sao Paulo i Rio de Janeiro – tam, gdzie był karnawał i kwitnie turystyka. Ale także należy zaznaczyć, że każdego dnia w Brazylii umiera około 600 osób z głodu, około 450 osób z powodu zarażenia przez komara – tak zwane Dengii, około 200 osób po ugryzieniu węży.
Na ten moment w Brazylii nie wykryto zakażenia w 86% powiatów. Szkoły są pozamykane, hotele i lotniska także, z restauracji i barów można wziąć posiłek na wynos, wszystko inne funkcjonuje w 70%. Blisko połowa moich parafian żyje skromnie, dlatego zamykając wszystko, wielu ludzi zostałoby pozbawionych swoich skromnych zarobków, które pozwalają przeżyć z dnia na dzień – a to oznaczałoby śmierć głodową. Ja ze swej strony rozwiozłem na święta paczki żywnościowe dla samotnych i najbardziej potrzebujących, a takich rodzin jest bardzo dużo w mojej parafii.
Zostało potwierdzone, że lek na malarię, który produkuje się w Brazylii pomaga w leczeniu koronawirusa, dlatego też Brazylia czeka na dostawę głównego składnika (6.000 kg) leku na malarię z Indii. Co ciekawe koszt tego leku dla jednego pacjenta – dawka dzienna wynosi w przeliczeniu na polskie złotówki około 4 zł. 10 gr.
Na pewno jest to dla nas wszystkich smutny czas, pełen niepokoju o jutro... Dlatego życzę wszystkim odwagi od Zmartwychwstałego Chrystusa. Zaufania Bogu, nadziei nie gasnącej. To przede wszystkim my kapłani mamy nieść nadzieję dla naszych Parafian. Niech Bóg nam błogosławi!
Z pamięcią w modlitwie z Ziemi Brazylijskiej
ks. Piotr Pochopień
Wielkanoc, 12 kwietnia 2020 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl