Wielki odpust w Wiślicy - Pielgrzymi nawiedzili Uśmiechniętą Madonnę

„W tym, tak historycznie i duchowo ważnym miejscu Maryja uczy nas słuchać Jezusa i Jego Dobrej Nowiny” – mówił podczas Sumy Odpustowej w Bazylice wiślickiej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Uroczystość była połączona z II Diecezjalną Pielgrzymką do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej i wprowadzenia nowych kanoników.

Dziś w Kościele obchodzimy Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia nasza diecezja przeżywa również zakończenie Wielkiego Odpustu Wiślickiego. W Bazylice, Sumę Odpustową odprawił biskup Jan Piotrowski. Przed Eucharystią nastąpiło wprowadzenie nowych kanoników Kapituły Wiślickiej.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił pasterz naszej diecezji. W słowie skierowanym do wiernych biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę na wielką rolę Maryi w życiu chrześcijan. – „W tym, tak historycznie i duchowo ważnym, miejscu Maryja uczy nas słuchać Jezusa i Jego Dobrej Nowiny, dlatego nie przestaje powtarzać nam, tak jak w Kanie Galilejskiej, uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie. Jednocześnie jako najlepsza z matek, której macierzyństwo sięga tajemnicy krzyża na Golgocie, zatroskana jest prawdziwie o swoje dzieci. Dziś i zawsze ma więc prawo zapytać nas, co dzieje się w naszym domu, jakim jest rodzina, parafia, szkoła, nasza wioska, czy nasze miasto” – zauważył Biskup Kielecki i nawiązał do obecnej sytuacji we współczesnym świecie.

– „Jeśli szczerze poszukujemy odpowiedzi na to pytanie, to dzieje się nienajlepiej. Świat swoimi bezwstydnymi propozycjami zalewa nas potopem zła moralnego i obyczajowego. Chce uczynić ze swoich wulgarnych propozycji normy postępowania. Nie liczy się z piękną tradycją zbudowaną na Ewangelii i na kulturowej tradycji Polaków. Marginalizuje wiarę – ten chrzcielny dar, jakim zostało obdarzonych tak wiele Polaków” – dodał bp Piotrowski.

– „Nam nie są potrzebne marsze i transparenty, obelgi, kpiny, poniżanie innych, ale potrzebne jest autentyczne świadectwo wiary, dobrze zrobiony krzyż, przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem, uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, życie łaską sakramentów, codzienna modlitwa, uczciwość zawodowa, wierność małżeńska i kapłańska, troska o wychowanie dzieci i młodzieży, których nie można zostawić na pastwę gorszycieli” – powiedział biskup.

Odpust połączony był z  II Diecezjalną Pielgrzymką do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej. Pielgrzymi od samego rana przybywali do Wiślicy, aby wziąć udział w głównych uroczystościach. Wysłuchali oni konferencji ks. Przemysława Kantyki pt. „Boża Rodzicielka Maryja Dziewica, Niepokalana i Wniebowzięta: wzór życia i przewodniczka do nieba”, a następnie odmówili Różaniec. Łukasz i Jolanta, małżonkowie ze Stopnicy przyjechali na to wyjątkowe wydarzenie ze swoimi dziećmi. – „W Radium eM Kielce usłyszeliśmy rozmowę na temat dzisiejszej uroczystości i postanowiliśmy tu przyjechać. Chcemy także przy okazji zwiedzić Wiślicę, bo jej historia jest niezwykle ciekawa” – mówił nam Łukasz.

Uroczystość Narodzenia NMP w tradycji zwane jest świętem Matki Bożej Siewnej. Bp Jan Piotrowski poświęcił podczas Mszy św. kosz z ziarnem przygotowany przez jednego z parafian, a uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna wokół Bazyliki wiślickiej.

– „Jesteśmy w bardzo ważnym miejscu, do którego przybywali królowie, senatorowie i sama królowa Jadwiga. Rangę miejsca podkreśla obecna od wieków obecność Matki Bożej, przed którą modlił się król Władysław Łokietek. Codziennie przychodzą tutaj ludzie. Co roku mamy w Księdze Nawiedzenia nawet 500 wpisów” – tłumaczył ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Bazyliki.

Również dziś odbyły się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach oraz w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM