Wspólnie modlili się i oddawali refleksji na temat samorządności

„Odnowa osoby i czynu” – pod takim hasłem odbyło się 2-dniowe skupienie dla  samorządowców regionu świętokrzyskiego. W trakcie wydarzenia w Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach, wspólnie oddawali się oni refleksji na temat samorządowości.

- Bardzo ważne w pracy samorządowej jest zwracanie uwagi na wartości. Wartości, które z jednej strony opisują mnie samego jako lidera danej społeczności. Człowieka, który animuje życie społeczne, ekonomiczne, polityczne, każde. Także wartości są tym motorem, który pozwala samorządowcom we właściwy sposób pewną rzeczywistość postrzegać, oceniać i zmieniać. Mówimy o nich, bo są one podwaliną i nie zastąpią kompetencji, umiejętności, merytoryczności, ale z całą pewnością nadają jej właściwy kierunek. Prawdą jest, że wielu samorządowców ten etos czerpie z wiary w Boga, chociaż wyobrażamy sobie, że są i tacy, którzy wyprowadzają je z sobie właściwych systemów - mówił ks. dr hab. Rafał Dudała.

Spotkania samorządowców zaczęły się od myśli księdza biskupa Kazimierza Ryczana, który będąc na rekolekcjach w Drohiczynie wziął udział w spotkaniu z samorządowcami z tamtego rejonu. Zainspirowany tym, zaproponował by zrobić podobne wydarzenie w województwie świętokrzyskim i powierzył to zadanie ks. Tadeuszowi Szlachcie. A jaka jest idea tego wydarzenia?

- Samorządowcy widują się często, ale są to spotkania formalne za biurkiem, w trakcie, których dyskutują o sprawach zawodowych. Poruszają wtedy kwestie materialne, mówią o tym czego im brakuje i co chcieliby mieć. Naszą ideą jest to, żebyśmy się integrowali. Rozmawiamy o tym co jest codziennym życiem, ale odrywając się od tej rzeczywistości materialnej, żeby dostrzegać, że mimo wszystko mamy ducha, który wpływa na to co mówimy i co myślimy - tłumaczył ks. Tadeusz Szlachta, Duszpasterz Samorządowców i Rolników Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej oprócz modlitwy obfitowało w szeroki panel konferencyjny. Prowadzący wykład ks. Rafał Dudała poruszał kwestie związane z osobą i czynem. Były tematy związane z pracą i jej ochroną, a także poruszono kwestię tego czym jest słuszna praca. Biorący udział w wydarzeniu burmistrz Sędziszowa, Wacław Szarek, podkreślił znaczenie tego wydarzenia:

- Spotkania z bezpośrednimi uczestnikami tego wydarzenia, wymiana poglądów, dyskusja, jest to oderwanie się od tej codzienności, które jest bardzo potrzebne w życiu. Uważam, że Bóg i praca samorządowca mogą zdecydowanie iść w parze. Wiara nakłania człowieka do bycia pracowitym, zachowywania się etycznie w swoim postępowaniu i bycia wytrwałym w dążeniu do swoich celów - tłumaczył Wacław Szarek.

Organizatorami wydarzenia byli ks. Tadeusz Szlachta oraz Centrum Duszpasterskie WESOŁA 54.

tekst za: em.kielce.pl