Wyjątkowa wystawa w Piekoszowie

Wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach” została otwarta 2 sierpnia 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Została ona przygotowana, aby ubogacić trwający Rok Jubileuszowy 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Wystawa prezentuje 47 wizerunków Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, począwszy od rekoronowanego obrazu Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 r., do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r. Wśród prezentowanych obrazów znajduje się również wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia z Piekoszowa, koronowany 8 września 1968 r. Słynące łaskami obrazy oraz figury Matki Bożej stały się inspiracją dla polskiej malarki Bożeny Aleksy do namalowania 47 wizerunków Maryi. Wszystkie kopie namalowała w ciągu 5 lat na prośbę Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie.

Wystawa zorganizowana została przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie, a powstała dzięki jego członkini, Helenie Kupiszewskiej.

– „Zainspirowała mnie pani Helenka Kupiszewska, która w Rzymie, w Domu Polskim zajmowała się zbiorami papieskimi” – wspomina Bożena Aleksy, malarka. – „Ponieważ ja malowałam obrazy do kościołów, ona znała moje obrazy, i zaproponowała mi namalowanie tych obrazów. Malowałam je 5 lat. (…) Powstało ich 47. Było to trudne często dlatego, że nie było dobrych kopii. Musieliśmy jeździć po sanktuariach i prosić, aby w archiwach księża wyszukiwali dla nas te obrazki. Często z malutkich obrazków trzeba było robić powiększenie i z tego malować, takie były trudności”.

Wystawie towarzyszy od dawna przygotowywana przez Helenę Kupiszewską publikacja pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”, dotycząca koronowanych przez kard. Wyszyńskiego wizerunków, historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych. Książka zawiera także m.in. fragmenty homilii Prymasa Tysiąclecia.

– „Nie przypadkowo wystawa trafiła do naszego piekoszowskiego sanktuarium właśnie 2 sierpnia – we wspomnienie Matki Bożej Anielskiej” – mówi ks. kan. Zygmunt Kwieciński, kustosz sanktuarium w Piekoszowie. – „Niech wpatrywanie się i kontemplacja tych cudownych obrazów jeszcze bardziej zbliży nas wszystkich do naszej Niebieskiej Matki – Maryi” – dodaje ks. proboszcz.

–  „Malując Matkę Boską ciągle z Nią rozmawiałam, zawierzyłam siebie i całą moją rodzinę” – mówi Bożena Aleksy. – „Malując obrazy, które koronował Kardynał Wyszyński, dowiedziałam się o Jego miłości do Matki Bożej i o Jego zawierzaniu i zaufaniu”.

Celem tej wystawy jest sprowokowanie do tego, żeby poderwać nas do głębszej refleksji nad naszym osobistym stosunkiem do Matki Bożej. –„Prymasowi Wyszyńskiemu bardzo zależało, aby ta relacja do Matki Bożej, aby ten kult Maryjny nie był płytki, tylko ludowy” – przypomina o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. – „Celem tej wystawy jest również zaproszenie do myślenia o Matce Bożej, naśladowania Jej i ewentualnie nawet do pewnego studium maryjnego czy mariologicznego, a jeśli Pan Bóg pozwoli odkrywać inne przeżycia i inne będą owoce tej wystawy, którą dzisiaj otwieramy, z tego bardzo się cieszymy”.

Wystawę będzie można oglądać w Piekoszowie do 10 września. Przypominamy, że główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 8 i 9 września, a już 19 sierpnia zapraszamy na Dożynki Dekanalno-Gminne.

>> parafiapiekoszow.pl

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji.
Podążając na Jasną Górę, czy do innych sanktuariów
– można zatrzymać się również w Piekoszowie!

Wystawa jest czynna przez cały dzień.

Ze względów organizacyjnych
prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny
+48 41-306-10-16 lub 510-005-607.

_____________

Relacja filmowa z otwarcia wystawy na Jasnej Górze