X Jubileuszowy Konkurs o Janie Pawle II

W piątek 18 maja 2018 r. progi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach gościły dzieci i nauczycieli z 17 szkół województwa świętokrzyskiego. Przybyli oni na X Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”.

Wszystkich gości przywitał dyrektor szkoły Krzysztof Kubicki oraz organizatorka i pomysłodawczyni konkursu, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Beata Łabęcka. Później tradycyjnie ks. Rafał Nowiński poprowadził modlitwę i pobłogosławił zebranych relikwiami św. Jana Pawła II. W klimat urodzin papieskich wprowadzała ciekawa dekoracja sali przygotowana przez Agatę Kurdek.

Uczniowie klas 4 sprawdzani byli z wiedzy na temat Ojca Świętego. Wśród zadań musieli m.in. rozwiązać krzyżówkę, ułożyć cytat, połączyć daty z wydarzeniami. Zmagania uczniów oceniała komisja w składzie: Katarzyna Telka, Marianna Węgrzyn, Grażyna Podsiadło, ks. Rafał Nowiński, o. Jakub Zawadzki i Damian Zegadło. Okazało się, że wiedza dzieci na temat papieża Polaka jest bardzo duża. W ustaleniu miejsc na podium musiała pomóc dogrywka. Ostatecznie laureatami konkursu zostali:

I miejsce – drużyna z Czostkowa

II miejsce – drużyna z Brzezin

III miejsce – drużyna z Masłowa.

Gościem specjalnym jubileuszowej edycji konkursu był Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Przypomniał zebranym uczniom, że św. Jana Pawła powinniśmy wciąż poznawać. Zauważył, że trudno jest go nam naśladować, ale zdolni jesteśmy do podziwiania papieża. Biskup Kielecki obejrzał także w program artystyczny pt. „Dał siebie światu, dał siebie Polsce, dał siebie ludziom” w wykonaniu kółka teatralnego "FANTASTIC i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach. Rolę papieża zagrał (niezmiennie od 10 lat) absolwent szkoły w Brzezinach, obecnie student Uniwersytetu Jagiellońskiego – Tomasz Korban.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem atrakcyjnych nagród dla wszystkich uczestników konkursu. Zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Kieleckiego, Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach, Księdza Kanonika Józefa Knapa, Pismo Parafialne SANCTUS, Kopalnie Wapienia Morawica, firmę Eurobruk, Szkołę jazdy TOM, Masarnię Sławomira Woźniaka, firmę Jawal, sklep MISIAK, firmę MATMAR oraz Radę Rodziców.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Emerytowany Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszko, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Kielecki Michał Godowski, oraz niezmiennie od 10 lat Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras.

Damian Zegadło