Z misją w Peru

Podczas tegorocznych wakacji dwóch naszych kleryków wraz z ks. Łukaszem Zygmuntem, dyrektorem Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, udało się na staż misyjny do Peru. Otrzymaliśmy od nich relację z pobytu w tym dalekim kraju.

24 lipca 2018 r. po 24 godzinach podróży wylądowaliśmy szczęśliwie w Limie - stolicy Peru. Pierwszym etapem naszego stażu było poznanie najważniejszych miejsc stolicy związanych z początkiem chrześcijaństwa na tej ziemi. Nawiedziliśmy katedrę i muzeum diecezjalne w Limie. U progu naszej wizyty mogliśmy nawiedzić i modlić się w miejscach gdzie żyli i posługiwali św. Róża z Limy (pierwsza święta kontynentu latynoamerykańskiego), św. Marcin de Porres, św. Jan Mesijas. Mieszkając w Seminarium Duchownym diecezji Tarma, mogliśmy także poznać formację tutejszych kleryków. W odpowiedzi na zaproszenie sekretarza Nuncjatury Apostolskiej w Limie ks. prałata Grzegorza Bielaszki poznaliśmy strukturę i specyfikę Kościoła peruwiańskiego.

Drugiego dnia udaliśmy się do Pariacoto gdzie posługiwali polscy ojcowie franciszkanie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek OFM Conv.,  którzy w 1991 r. ponieśli męczeńską śmierć. W 2017 r. papież Franciszek zaliczył ich do grona błogosławionych. W tym szczególnym miejscu posługują nadal polscy franciszkanie oraz siostry klaryski wraz ze świecką misjonarką Katarzyną z archidiecezji łódzkiej.

W kolejnych dniach przejeżdżając wybrzeże i góry, przekraczając Andy na przełęczy Ticlio (4818 m.n.p.m), dotarliśmy do siedziby Wikariatu Apostolskiego San Ramón w Dżungli Centralnej gdzie posługują nasi kieleccy misjonarze ks. Tomasz Cieniuch i ks. Grzegorz Pańczyk. Po nawiedzeniu katedry i spotkaniach z misjonarzami udaliśmy się w dalszą  drogę, najpierw do parafii Ks. Tomasza Cieniucha w Puerto Ocopa, gdzie mieści się pofranciszkański kościół i internat dla chłopców i dziewcząt prowadzony od 1919 r. przez siostry franciszkanki. Ks. Tomasz posługuje w tym miejscu od 2015 r. Parafia obejmuje wioski nad rzekami Perené, Rio Tambo, Pangá, Ene, są to wioski zamieszkałe przez Indian Asháninka. Część parafii zamieszkana jest przez tzw. Colonos. Parafia obejmuje ok. 70 wiosek, do których ks. Tomasz dociera samochodem lub łodzią. W tym roku parafia przeżywa 100–lecie powstania. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Atalayi odwiedzając po drodze misję Oventeni gdzie posługuje misjonarz pochodzący z Węgier. Po 10 godzinach jazdy drogami szutrowymi dotarliśmy do Atalai gdzie poznaliśmy bp. Gerarda Žerdin (Biskup Wikariatu San Ramón). Zaskoczyło nas, że w samym środku dżungli działa prężnie Uniwersytet NOPOKI dla Indian różnych plemion, gdzie obecnie kształci się ponad 700 młodych ludzi. Warto zaznaczyć iż inicjatorem i założycielem tego Uniwersytetu jest bp Gerard, wieloletni franciszkański misjonarz, który od ponad 40 lat pełni misje w Wikariacie San Ramón. Ks. Biskup opowiedział nam o tym miejscu i swojej posłudze misyjnej. W drodze powrotnej został poświęcony krzyż przez Ks. Łukasza Zygmunta w Nuevo Pozuzo na terenie misji Puerto Ocopa gdzie w przyszłości powstanie parafia.

Jadąc do parafii Ks. Grzegorza Pańczyka w Puerto Bermudez, odwiedziliśmy księży posługujących w Oxapampie dawnej kolonii austro–niemieckiej. Obecnie jesteśmy w Puerto Bermudez i kontynuujemy nasz staż misyjny. Dziękujemy za dar modlitwy w naszych intencjach i odwzajemniamy życzliwością i pamięcią modlitewną.

Alumn Filip Korban
Alumn Przemysław Majewski