Za nami sierpniowe czuwanie Wspólnot Margaretkowych

W piątek, 16 sierpnia 2019 r. Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej po raz kolejny spotkały się w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach na wspólnej modlitwie.

Dzięki życzliwości Sióstr Norbertanek mogli podziwiać obraz Matki Bożej „chórowej”, który zza klauzury przynoszony jest do Sanktuarium tylko raz w roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzieje się tak na pamiątkę ocalenia Klasztoru przed najazdem Kozaków, które Siostry przypisywały Matce Bożej, przed której obrazem modliły się wtedy w chórze.

Czuwanie rozpoczęło się modlitwą przed obrazem Matki Bożej „chórowej” pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie zebrani uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła - organizator czuwań.

W konferencji ks. Konrad Wójcik - tegoroczny neoprezbiter - przybliżył postać Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) - patronki Europy, która patronowała naszemu czuwaniu. Zebrani uczcili także relikwie świętej poprzez ucałowanie.

O godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim rozpoczęliśmy Mszę św. koncelebrowaną, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Konrad Wójcik. W homilii mówił o tajemnicy krzyża w życiu chrześcijanina. - „Naszą łaską jest to, że ciągle możemy pracować nad sobą i ciągle nawracać się dzięki krzyżowi Chrystusa”.

Po zakończeniu Mszy św. wspólnie adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Następnie otrzymaliśmy indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki, podczas którego modliliśmy się pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego.

Wspólną modlitwę zakończyliśmy Kompletą. Następnie zebrani zgromadzili się w spichlerzu na poczęstunku przygotowanym tradycyjnie przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział kapłani oraz wierni z parafii:
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prał. Grzegorzem Pałysem
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu z ks. Markiem Tazbirem
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szreniawie (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Janusz Stach - kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach