Za nami styczniowe czuwanie w Nowym Korczynie

We wtorek, 2 stycznia 2024 r. odbyło się po raz 85 czuwanie w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.

O godzinie 17.00 rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. Podczas Adoracji uczestnicy przystępowali do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Śpiewaliśmy także kolędy i pieśni ku czci św. Kingi. Po śpiewie pieśni „Gaude Mater Polonia” odbyło się błogosławieństwo wody, soli i Litania do Patronki naszego miasta – św. Kingi.

Podczas różańca, który prowadziły Panie z Róży Różańcowej w Nowym Korczynie, powierzaliśmy Najświętszej Maryi Pannie wszystkie nasze intencje, szczególnie polskich misjonarzy i rodziny naszej parafii. O godzinie 19.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii. Liturgię Słowa przygotowali członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej.

W odczytanym podczas Mszy św. fragmencie Ewangelii (J 1, 19-28), usłyszeliśmy o świadectwie św. Jana Chrzciciela. «Takie jest świadectwo Jana". (J 1,19). Z jednej strony występują zwolennicy, a z drugiej przeciwnicy Słowa. Z jednej strony Jan i Jezus, a z drugiej Żydzi, kapłani, lewici i faryzeusze, przedstawiciele władzy, przywódcy, przeciwnicy Słowa. Proces ten, który tu rozpoczyna się przeciwko Janowi Chrzcicielowi, kontynuowany będzie dalej przeciwko Jezusowi, a później przeciwko Jego uczniom. Ten sam proces dokonuje się wewnątrz słuchaczy Słowa. Słuchając Słowa stają się albo przeciwnikami Słowa, albo Jego świadkami. Wezwani są do opowiedzenia się za kłamstwem albo prawdą, niewolą lub wolnością, ciemnością lub światłem, życiem lub śmiercią. Święty Jan staje się typowym świadkiem Słowa: oczekuje na Słowo, odgaduje intuicyjnie jako obecne, objawione zostaje mu w Jezusie, rozpoznaje je  i ogłasza je innym. Jan Chrzciciel, otwarty całkowicie na dar Boży, realizuje przejście od pragnienia do Upragnionego, od oczekiwania do Oczekiwanego. Jest symbolem każdego człowieka, który rozpoznaje światło Słowa, jaśniejące w stworzeniu. Tę otwartość na obecność przychodzącego Chrystusa, w każdej sytuacji życia, dostrzegamy także u św. Kingi, która jest dla nas wzorem zawierzenia Panu.

Naszą modlitwę w Sanktuarium zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim, łącząc się duchowo z pielgrzymami, którzy nawiedzają Jasnogórskie Sanktuarium. Uczestnicy otrzymali także kolejny, 46 numer pisma wydawanego w naszym Sanktuarium – „Szczypta Soli”. Serdecznie zapraszam na kolejne czuwanie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi 6 lutego 2024 r.

ks. Paweł Majewski
KUSTOSZ DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ KINGI W NOWYM KORCZYNIE