Zabiły dzwony w kościołach

Odpowiadając na prośbę Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy - za zgodą Księdza Biskupa Mariana Florczyka - w niedzielę, 1 września 2019 r. o godz. 14.00 zabrzmiały dzwony we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej.

W niedzielę, 1 września 2019 r. na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Prezydenta RP i delegacji zagranicznych. Zwieńczeniem uroczystości o godz. 14.00 był moment, w którym Prezydent RP wraz z szefami delegacji zagranicznych wybił dźwięk specjalnie na tę okazję przygotowanego dzwonu z przesłaniem „Pamięć i Przestroga".

Znakomitym dopełnieniem tej szczególnej chwili było przyłączenie się Polaków do wspólnego upamiętnienia poprzez bicie dzwonów kościelnych, by to ważne przesłanie w sposób symboliczny nieść dalej.

O godz. 14.00 zabrzmiały dzwony kościelne w diecezji kieleckiej, stanowiąc wyjątkową formę wspomnienia o ofiarach najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości i oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy z najwyższym poświęceniem bronili Ojczyzny.