Znów będą wakacje

Nadszedł wreszcie dzień, na który z utęsknieniem czekała większość uczniów i uczennic. Po pracowitym roku szkolnym potrzeba wakacji i wypoczynku.

Całe życie człowiek się uczy – nawet wakacje są czasem, kiedy winniśmy od siebie wymagać i stawiać przed sobą mądry cel, aby mądrze wypocząć. W każdym człowieku drzemie pragnienie dobra i piękna, ale z drugiej strony popadamy w różne słabości, które są skutkiem naszej słabej natury, prowadzącej do lenistwa i bylejakości. Jako chrześcijanie winniśmy pamiętać, że istotą chrześcijaństwa jest ciągle powstawanie z upadków. To właśnie ten upór, duchowa konsekwencja prowadzi nas do szlachetnych celów i przemiany samego siebie. Warto, aby mądrość i rozwaga towarzyszyła wszystkim w czasie zbliżających się wakacji. Mądrość to umiejętność odczytywania i wyciągania osobistych wniosków. Uczniowie w szczególny sposób wyrażają wdzięczność tym, którzy byli ich przewodnikami w zdobywaniu wiedzy i mądrości życia: nauczycielom, wychowawcom, trenerom.

Na wakacje czekają wszyscy - dzieci, młodzi i dorośli. Owszem, każdy na nie musi „zapracować”: młodzi nauką, dorośli pracą zarobkową. W związku z wakacyjnym odpoczynkiem uczniowie, studenci snują swoje plany - jak, gdzie i za ile odpocząć. W czasie wakacji też można wyznaczyć sobie określone zadania do wykonania, np.: zdobywać wakacyjne trofea, zbierać grzyby i jagody, łowić ryby, fotografować, zdobywać szczyty. Są także i tacy, którzy w wakacje chcą zarobić trochę grosza.

Młodość jest tym szczególnym czasem, kiedy młody człowiek odkrywa swoje uzdolnienia. Każdy został w szczególny sposób i wyjątkowy obdarowany wieloma talentami. Wakacje nie są odpoczynkiem od siebie samego, tzw. „nic nie robieniem”, ale twórczym, mądrym wypełnianiem wolnego czasu. Podkreślmy wyraźnie, że odpoczynek nie jest marnowaniem czasu – ciało i umysł potrzebują regeneracji, bez tego szybko się wypalają i tracą skuteczność, a nawet zdrowie.

Życzę wszystkim zdrowych i mądrych wakacji.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Skalbmierz, 23 czerwca 2023 r.