Listem skierowanym do przewodniczących Papieskich Rad „Iustitia et Pax” i ds. Popierania Jedności Chrześcijan Ojciec Święty ustanowił Światowy dzień modlitwy o ochronę stworzenia. Będzie on obchodzony zawsze 1 września.
Inspirację do jego ustanowienia Papież zaczerpnął bowiem z prawosławnego patriarchatu Konstantynopola. Kierował się, jak pisze, troską patriarchy Bartłomieja o przyszłość stworzenia i sugestią wysuniętą przez jego przedstawiciela na prezentacji encykliki Laudato si’, metropolitę Joannisa Zizioulasa.
Do tego właśnie dokumentu nawiązuje Franciszek w liście do kardynałów Petera Turksona i Kurta Kocha. Podkreśla, że jako chrześcijanie mamy dać wkład w przezwyciężenie kryzysu ekologicznego przeżywanego przez ludzkość, czerpiąc z naszego duchowego bogactwa motywację do troski o stworzenie. Bowiem dla wierzących w Chrystusa „duchowość nie jest odłączona od ciała ani też od natury czy realiów tego świata, ale żyjemy z nimi i w nich, w jedności ze wszystkim, co nas otacza” (Laudato si’, 216). Kryzys ekologiczny wzywa ich do „nawrócenia ekologicznego, które wiąże się z rozwijaniem wszystkich konsekwencji ich spotkania z Jezusem w relacjach z otaczającym ich światem” (tamże, 217).
Doroczny Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia będzie dla wierzących, jak pisze Ojciec Święty, okazją do umocnienia w powołaniu, by strzec stworzenia. Pozwoli też dziękować za nie Bogu, prosić Go o pomoc w ochronie stworzenia i o przebaczenie grzechów popełnionych względem otaczającego nas świata. „Obchodzenie tego Dnia pod tą samą datą, co Kościół prawosławny, będzie sposobnością, by dać świadectwo coraz większej jedności z braćmi prawosławnymi – dodaje Papież. – Żyjemy w czasach, gdy wszyscy chrześcijanie stają wobec tych samych ważnych wyzwań, na które, aby być wiarygodni i skuteczni, musimy dawać wspólne odpowiedzi”.
Stojącego na czele Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Turksona Franciszek prosi, by zapoznał z ustanowionym Dniem Modlitwy za Ochronę Stworzenia komisje sprawiedliwości i pokoju w poszczególnych episkopatach, jak też różne krajowe i międzynarodowe organizacje ekologiczne. Natomiast kard. Koch, kierujący watykańską dykasterią ds. ekumenizmu, ma nawiązać kontakty z patriarchatem Konstantynopola i innymi chrześcijanami, aby obchody tego dnia były znakiem naszej jedności. Zatroszczy się on też o koordynację z podobnymi inicjatywami Światowej Rady Kościołów.
tekst za: Radio Watykańskie
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl