Msza niedzielna w sobotę wieczorem

Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

Informujemy, że w kilku kościołach naszej diecezji możemy uczestniczyć we Mszy św. odprawianej z formularza niedzielnego już w sobotę wieczorem. Gdzie?
- w Bazylice Katedralnej w Kielcach;
- w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach;
- w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach;
- w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach;
- w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach k. Chmielnika;
- w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie;
- w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach (dostępne są teksty w języku agnielskim i języku ukraińskim);
- w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju;
- w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej;
- w kościele św. Jadwigi w Kielcach (w dolnej kaplicy);
- w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach;
- w kościele św. Stanisława w Kielcach - Barwinku;
- w kościele św. Michała Archanioła w Koniecpolu:
- w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Naramie.

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!
Zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć
we Mszy św. sprawowanej w niedzielę.

_______________

Jeżeli jeszcze w którymś kościele jest odprawiana
Msza św. w formularzu niedzielnym w sobotę wieczorem
to proszę o podanie na
michsem@wp.pl

_______________

Podejmując temat obecności na niedzielnej Eucharystii przypominamy, że oprócz wszystkich niedziel każdy katolik zobowiązany jest do udziału we Mszy św. w sześć świąt nakazanych w ciągu roku. Świętami nakazanymi dla terytorium Polski są:

- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia);
- Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (święto ruchome);
- Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia);
- Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada);
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

_______________

Przypominamy, że zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek i w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta).

Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Jednocześnie przypominamy, że wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia bez górnej granicy wieku w każdy piątek w roku (poza uroczystościami).

Zachęcamy również, aby także dzieci, które nie są zobowiązane do postu, już od najmłodszych lat wprowadzać w ducha pokuty.