„TO JEST MOJA MATKA TA ZIEMIA”
Świętokrzyski Szlak Papieski Św. Jana Pawła II powstał w 2015 r.
w celu upamiętnienia pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej
Ojca Świętego Jana Pawła II.
Szlaki Papieskie istnieją w wielu regionach Polski i upamiętniają wędrówki Ojca Świętego Jana Pawła II po polskich górach, jego spływy kajakowe, wycieczki rowerowe oraz miejsca, które odwiedził. - „Pilnujcie mi tych szlaków” powiedział Papież w Nowym Targu, podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wprawdzie nie udało się dotychczas odnaleźć żadnych zachowanych świadectw, jakoby Karol Wojtyła wędrował po świętokrzyskich szlakach, ale jest wiele miejsc na Ziemi Świętego Krzyża związanych z jego osobą. Jako biskup i metropolita krakowski Karol Wojtyła kilkakrotnie przyjeżdżał na Kielecczyznę z okazji różnych uroczystości diecezjalnych. Odwiedził Kielce, Jędrzejów, Wiślicę, Bodzentyn i Miechów. Dziś są to na mapie diecezji Miejsca Papieskie.
Szczególnie ważnym wydarzeniem w historii Ziemi Świętokrzyskiej była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie dnia 3 czerwca 1991 r. podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny. Przed południem Ojciec Święty wziął udział w spotkaniu modlitewnym w katedrze na zakończeniu III Synodu Diecezjalnego, następnie na placu, który obecnie nosi jego imię, spotkał się z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych z całej Polski. W godzinach popołudniowych na lotnisku w Masłowie Papież Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla setek tysięcy wiernych i ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Przyjął wtedy godność Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego.
Świętokrzyski Szlak Papieski łączy te dwa miejsca związane z wizytą papieską: Kielce i Masłów. Szlak rozpoczyna się na placu św. Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej w Kielcach i biegnie do Masłowa przez Dyminy i Kaczyn, gdzie w parafialnych świątyniach odnajdziemy wiele pamiątek po św. Janie Pawle II. Szlak liczy łącznie 41 km., ale można go podzielić na krótsze odcinki, dostosowując do możliwości i potrzeb turystów. Połowa trasy wypada w Kaczynie, gdzie można odpocząć i przenocować. Wędrowanie może przybrać formę pielgrzymki, gdyż odnajdziemy tam modlitewne wyciszenie i napotkamy liczne kapliczki i kościoły.
Świętokrzyski Szlak Papieski zyskał aprobatę Fundacji Szlaki Papieskie, która działa w Krakowie od roku 2003, pod patronatem honorowym J. Em. kard. Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego. Fundacja dokumentuje miejsca odwiedzane przez naszego wybitnego Rodaka, opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne, które przeszedł na terenie
Polski, utrwala pamięć o św. Janie Pawle II oraz propaguje Jego nauczanie. Dzięki działalności Fundacji zasięg Szlaków stale się powiększa. Obecnie siatka Szlaków Papieskich pokrywa wszystkie góry w Polsce i północną część kraju (Szlaki Kajakowe). Nazwy Szlaków Papieskich odpowiadają nazwom pasm górskich lub regionów geograficznych. Oznakowane są błękitnymi mapami z zaznaczonymi trasami Szlaków Papieskich oraz malowanymi na drzewach znakami: na niebieskim tle żółty krzyż wsparty na trójkącie.
_______________________
PRZEBIEG ŚWIĘTOKRZYSTKIEGO SZLAKU PAPIESKIEGO
ŚW. JANA PAWŁA II
0,0 km. – Plac Jana Pawła II w Kielcach
2,1 km. - Stadion Lekkoatletyczny, tablica upamiętniająca lądowanie i start śmigłowca z Janem Pawłem II
4,7 km. - Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych
7,7 km. - Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach - Dyminach
10,7 km. - Podnóże Babiej Góry
15,7 km. - Most na Czarnej Nidzie
18,8 km. - Kościół MB Częstochowskiej i Św. Jana Pawła II w Kaczynie, Ośrodek Caritas
20,3 km. - Góra Zielona
23,3 km. - Góra Jabłonna
24,7 km. - Niestachów
31,4 km. - Góra Otrocz
36,2 km. - Zalew w Cedzynie
39,6 km. - Lotnisko w Masłowie
41,0 km. - Masłów, tablica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, koniec szlaku
Wędrujących Świętokrzyskim Szlakiem Papieskim Św. Jana Pawła II zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, które znajduje się w Cedzynie przy ul. Cmentarnej 5a. Można w nim zobaczyć odbudowany na oryginalnych odnalezionych podzespołach samochód papieski z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. oraz inne pamiątki związane z Ojcem Świętym (więcej informacji na www.msjp2.pl).
Informacje o Szlakach Papieskich w Polsce znajdziemy na stronie:
www.szlakipapieskie.pl
_______________________
WYDARZENIA
1. Podpisanie porozumienia o utworzeniu Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego
W dniu 9 października 2015 r. w Domu Biskupim w Kielcach miało miejsce podpisanie porozumienia dotyczącego utworzenia i utrzymania Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Św. Jana Pawła II. Dokument w imieniu Diecezji Kieleckiej podpisał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W imieniu Gmin, przez które przebiega szlak dokument podpisali Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Mariusz Porębski, Wójt Gminy Górno Przemysław Łysak oraz Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato. Następnie w Kurii Diecezjalnej odbyła się konferencja prasowa. O idei powstania szlaku papieskiego w diecezji kieleckiej opowiedział ks. Krzysztof Banasik – diecezjalny referent kultury fizycznej i sportu. Szlaki papieskie istnieją w wielu regionach Polski i upamiętniają wędrówki Ojca Świętego Jana Pawła II po polskich górach, Jego spływy kajakowe, rajdy rowerowe oraz miejsca, które odwiedził. „Pilnujcie mi tych szlaków” powiedział Papież w 1979 r. podczas I pielgrzymki do Polski. Koordynacją szlaków papieskich zajmuje się Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa, a patronat sprawuje kard. Stanisław Dziwisz. Obecna na spotkaniu prezes Fundacji p. Urszula Własiuk wyraziła radość, że na Ziemi Świętokrzyskiej powstał szlak, który uzupełni mapę szlaków papieskich istniejących w wielu miejscach Polski.
2. Inauguracyjny Rajd Szlakiem Papieskim
Dnia 15 października 2015 r. w przeddzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbył się inauguracyjny rajd Świętokrzyskim Szlakiem Papieskim. Z Kielc i Masłowa wyruszyły grupy młodzieży i dorosłych, by spotkać się w Kaczynie. Pielgrzymów prowadzili przewodnicy świętokrzyscy oraz duszpasterze i nauczyciele. W kościele parafialnym bp Jan Piotrowski poprowadził nabożeństwo różańcowe i ogłosił otwarcie Świętokrzyskiego Szlaku. Papieskiego Świętego Jana Pawła II. Życzył wszystkim, którzy będą pielgrzymować po śladach Wielkiego Rodaka, by za jego wstawiennictwem dostąpili wielu łask Bożych i umocnienia sił duchowych i fizycznych. Mimo niesprzyjającej pogody udział wzięły liczne grupy młodzieży ze szkół imieniem św. Jana Pawła II w Masłowie i Skorzeszycach. Obecni byli też wójt gminy Masłów Tomasz Lato, wójt gminy Górno Przemysław Łysak i Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie integracyjne w Ośrodku Caritas w Kaczynie.
_______________________
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego
we Włoszczowie.
† Wiktor Sokołowski 1965
† Jan Kudelski 2000
† Stefan Liberek 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl