Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących

Pośród wielu duszpasterstw specjalistycznych w diecezji kieleckiej swoje miejsce znajduje także Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących.

Podejmuje ono liczne działania duszpasterskie, prowadzące m.in. do integracji osób niesłyszących i słabosłyszących nie tylko z własnym środowiskiem, ale także ze środowiskiem osób słyszących, obecności Kościoła w życiu głuchych oraz tworzenia nowych pomysłów na rzecz służby i zbawienia. Duszpasterstwo pomaga osobom głuchym w różnorakich dziedzinach życia: świadczy pomoc w kontaktach z instytucjami, pomoc charytatywną, pielgrzymki, Dzień Głuchego itp.

Osoby niesłyszące i słabosłyszące spotykają się w każdą niedzielę o godzinie 15.00 na Mszy św. odprawianej w języku migowym w kościele NMP Królowej Polski w Kielcach przy ul. Chęcińskiej 2 (parafia wojskowo-cywilna). Przed Eucharystią jest możliwość spowiedzi, a po Mszy św. spotykamy się przy kawie czy herbacie połączonej z krótką katechezą tematyczną, w salce parafialnej.

Od września 2024 r. Diecezjalnym Duszpasterzem Osób Niesłyszących i Słabosłyszących w naszej diecezji jest ks. dr Bartosz Michta, wikariusz parafii NMP Królowej Polski w Kielcach.