25 lat Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie prowadzonego przez Caritas, jednego z największych w Polsce

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, prezentacje multimedialne i filmy „ku po pokrzepieniu serc” opowiadające o 25. latach instytucji, krakowski teatr, nowa publikacja, świadectwa i śpiewy „piekoszowskich przebojów” – złożyły się na obchody ćwierćwiecza Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który skupia osoby z całej Polski.

Dom zasłynął jako organizator wczasorekolekcji, zapoczątkowanych przez Sługę Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, które w okresie wiosenno – letnim są organizowane nieprzerwanie od 25 lat. Korzystają z tej oferty niepełnosprawni z całej Polski. W ramach Domu obecnie funkcjonuje także m.in. ZOL, dom opieki społecznej, lokale aktywizujące. Piekoszów słynie także z zabiegów rehabilitacyjnych, ze wsparcia chorych na stwardnienie rozsiane, czy po urazach kręgosłupa.

Obchody zapoczątkowała Msza św. w piekoszowskim kościele – sanktuarium MB Miłosierdzia, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, w asyście ks. dr Jana Jagiełki – dyrektora domu i ks. dr. Stanisława Słowika – dyrektora Caritas kieleckiej.

W homilii biskup przypomniał, że środowisko Domu to wspólnota, dla której jest to miejsce spotkania, dzielenia trosk i radości; podkreślił, że „srebrny jubileusz – 9125 dni – jest bogaty historią ludzi, którzy ją tworzyli, od fundatorów, przez pensjonariuszy i tych, którzy kierują nim na co dzień”. Przypomniał, cytując Jana Pawła II, że „niepełnosprawność uwidacznia kruchość naszej ludzkiej kondycji”.

– Dlaczego świat, nie pomijając Polski, nie ma hojnego serca dla osób chorych i cierpiących?- pytał biskup, przypominając „ogromne pieniądze”, które idą na zbrojenia, przemysł, czy nawet walkę z małżeństwem i wyznawcami Chrystusa. – Bez ewangelicznej miłości świat nie będzie lepszy – przestrzegał biskup kielecki, polecając całe środowisko i wspólnotę eucharystyczną – Matce Bożej Miłosierdzia.

Wspólnie modlono się za pracowników, wolontariuszy, podopiecznych, pamiętając szczególnie o ofiarodawcach i współtwórcach Domu: Izabeli Borowskiej, Edwardzie Borowskim (który przekazał prywatny majątek na powstanie obiektu), czy o charyzmatycznym opiekunie osób niepełnosprawnych, ks. Wojciechu Piwowarczyku.

Wystawy zdjęciowe, filmy, prezentacje i świadectwa uczestników dopełniały obrazu jubileuszu.

Wśród gości byli m.in. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i senator Krzysztof Słoń. – To miejsce na mapie regionu wyjątkowe, nie sposób przecenić jego znaczenia – mówi KAI wojewoda. – Rząd jest otwarty na potrzeby społeczne, są uruchomione programy, ale każda ilość środków jest zbyt mała, by w pełni pomóc tej grupie osób – uważa.

– Wolontariusze, wolontariusze i jeszcze raz wolontariusze – to jest dla nas priorytet. Do każdego pacjenta potrzebny jest jeden opiekun o określonych predyspozycjach psychicznych i z umiejętnością pomocy tej grupie osób – dodaje w rozmowie z KAI Ewa Domagała, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom”. Stowarzyszenie funkcjonuje przy Domu 20 lat i razem z macierzystą placówką obchodzi jubileusz 20-lecia. Obecnie skupia ok 300 osób z Kielecczyzny, ale i z Łodzi, Warszawy, Śląska.

Z okazji jubileuszu powstała także publikacja „Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie” pod redakcją ks. Jana Jagiełki. Składa się z dziewięciu artykułów autorstwa osób, które tworzyły jego historię, m.in. budowniczych i kapłanów.

dziar
tekst za: ekai.pl