Dnia 18 kwietnia 1998 r. - była to sobota w Oktawie Wielkanocy - o godz. 11.00, w kościele parafialnym św. Józefa Robotnika w Kielcach, kard. Franciszek Macharski przy współudziale Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana i Biskupa Pomocniczego Kieleckiego Mieczysława Jaworskiego udzielił Święceń Biskupich ks. dr. Marianowi Florczykowi – ówczesnemu Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W uroczystości wzięło udział 18 biskupów, ok. 380 księży i duża liczba wiernych. Wśród uczestników byli także goście z Włoch, Francji i USA.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Krakowski kard. Franciszek Macharski. Prośbę o udzielenie Sakry Biskupiej skierował ks. Tadeusz Szeląg – proboszcz rodzinnej parafii ks. dr. Mariana Florczyka w Kielcach-Dyminach. Bullę nominacyjną odczytał wicerektor WSD w Kielcach – ks. dr Jan Jagiełka. Pod koniec celebracji ks. prałat Stanisław Malinowski – dziekan dekanatu Kielce-Śródmieście, przemawiając w imieniu kapłanów, powiedział: „Namaszczony zostałeś Duchem Świętym niejako w przeddzień kończącego się drugiego tysiąclecia od narodzin Jezusa, a swoje pasterskie posługiwanie realizować się będziesz już w trzecim tysiącleciu”.
W imieniu wiernych świeckich zabrał głos Kazimierz Stępień – dyrektor Technikum Mechanicznego w Kielcach (jego absolwentem jest ksiądz biskup Marian) – który powiedział: „Wedle ludzkiego zamysłu miałeś być, Księże Biskupie Marianie, technikiem i inżynierem, dlatego kończyłeś nasze Technikum Mechaniczne. Boża Opatrzność wybrała inaczej, szerzej i pełniej – zostałeś inżynierem i architektem dusz ludzkich”. Przed końcowym błogosławieństwem wygłosił przemówienie nowo konsekrowany biskup. Nawiązał w nim do symboli zamieszczonych w herbie biskupim: Duch Święty i Maryja. Wyjaśnił znaczenie zawołania biskupiego „Prawda was wyzwoli” (J 8,32). Następnie wypowiedział podziękowania, począwszy od Ojca Świętego Jana Pawła II, a skończywszy na dzieciach, młodzieży i chorych.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w gmachu WSD w Kielcach. Złożył się na nią posiłek przy stole w refektarzu seminaryjnym oraz przemówienia. Przemówienia rozpoczął abp Stanisław Szymecki – Metropolita Białostocki, wcześniej Biskup Kielecki, który życzył: „Niech Duch Święty udzieli ci mądrości i mocy. Niech cię prowadzi. Popatrz na własne ręce. Są one pełne darów Bożych. Nie bój się własnych rąk! Uwierz w ich moc! Obdarzaj nimi wszystkich – darami łaski i własnego serca”.
Wojewoda Kielecki Ignacy Pardyka wyraził radość Świętokrzyskiej Ziemi: „Osoby, które znają Księdza Biskupa wiedzą, że dzisiejsza konsekracja to szczególne święto dla mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej. Z tą ziemią jest bowiem Ksiądz Biskup związany od chwili swych narodzin, tu kształtował swoją osobowość, tutaj się uczył i pracował. Od najmłodszych lat związany z Kościołem, podziwiał postawę księży, którzy potrafili pracować z dziećmi, zawsze życzliwi, zawsze uśmiechnięci i taką postawę przyjął w swojej duszpasterskiej misji”.
Prezydent Miasta Kielce Bogdan Borkowski podkreślił walory osobowości nowego biskupa: „Ci, którzy mieli okazję poznać poglądy Waszej Ekscelencji oraz szacunek, jakim Ksiądz Biskup Marian Florczyk darzy każdego człowieka, na pewno nie zapomną pogody ducha i radości życia, jaką emanuje na co dzień”. Rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach prof. Stanisław Cieśliński z kolei życzył: „Niech Pan sprawi, by w kaganku wiary, niesionym przez Waszą Ekscelencję, nigdy nie zabrakło oliwy, by mógł rozjaśniać swym blaskiem ludzkie sprawy i nadawać sens wszelkiemu życiu”.
Następnie słowo wypowiedział kolega rocznikowy Księdza Biskupa z Seminarium – ks. Kazimierz Wierkowicz, proboszcz parafii w Nagłowicach: „Księże Biskupie Marianie, byłeś zawsze dla nas, swoich kolegów kursowych i przyjaciół, wzorem i wielkim autorytetem. Nigdy nie mówiliśmy tego głośno. Zostało to niejako wyryte w naszych sercach. Dzisiaj w tę wielką uroczystość twoich święceń chcemy Ci za to wszystko serdecznie podziękować”. Przedstawiciel alumnów WSD – Wojciech Polit życzył Księdzu Biskupowi „trwania przy Chrystusie, trwania zwłaszcza modlitewnego, by Jezus był zawsze w centrum życia Księdza Biskupa, a Jego miłość by była najcenniejszą spośród wszystkiego”.
W imieniu przełożonych i wychowawców Seminarium zabrał głos Wicerektor WSD w Kielcach – ks. Jan Jagiełka: „Zawsze z zachwytem przyglądałem się twojej otwartości na człowieka. Potrafiłeś ofiarować mu czas, umiesz słuchać, a udzielane rady świadczą o twej inteligencji. Jesteś człowiekiem spotkania. Dziękujemy ci za budowanie wspólnoty między Profesorami, alumnami, Siostrami zakonnymi i pracownikami świeckimi naszego Seminarium” [pełne teksty wszystkich przemówień wygłoszonych podczas uroczystości są zamieszczone w „Kieleckim Przeglądzie Diecezjalnym” 4 (1998), s. 300-317].
Zapytałem Księdza Biskupa Mariana, co utkwiło mu w pamięci z tamtych wydarzeń. Odpowiedział, że duża ilość ludzi, piękne, krótkie przemówienia, m.in. dyrektora szkoły średniej, do której uczęszczał, obecność tylu biskupów i księży oraz kolegów z czasów studiów rzymskich, a przede wszystkim moment leżenia krzyżem podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Pojawiła się wówczas refleksja, że święcenia biskupie są jakby kontynuacją święceń kapłańskich i że przypominają o tym, że biskup ma przyjąć postawę służebną.
Pragnę też od siebie – jako naoczny świadek ówczesnych wydarzeń – dodać kilka myśli. Remont Katedry Kieleckiej spowodował, że święcenia biskupie musiały odbyć się w innym kościele. Wybór padł na kościół św. Józefa Robotnika (proboszczem był wówczas ks. prałat Jan Kudelski). Także ze względu na wielką przestrzeń, w której mogły zmieścić się tysiące uczestników liturgii. Muszę podkreślić bardzo dobre przygotowanie uroczystości pod względem liturgii jak i śpiewu i muzyki kościelnej. Ceremoniarzem był ks. dr Jan Kuśmierz, a chórem seminaryjnym i międzyparafialnym dyrygował ks. prof. Zbigniew Rogala. W przebieg uroczystości zaangażowani byli alumni WSD w Kielcach.
Bardzo wzruszające było dla mnie (i dla wielu innych uczestników liturgii) wspomnienie przez Księdza Biskupa Mariana jego Mamy Genowefy, która zmarła 28 października 1997 r., a więc kilka miesięcy przed nominacją biskupią Jej syna i nie doczekała tej wzniosłej chwili. Ksiądz Biskup w końcowym przemówieniu przywołał Mamę najpierw w kontekście omawiania symboliki herbu biskupiego, w którym widnieje m.in. symbol Maryi, mówiąc, że uciekać się do Maryi nauczyła go Śp. Mama, i wyraził przekonanie, że gdyby żyła, z pewnością polecałaby go orędownictwu Matki Najświętszej. Drugi raz, gdy dziękował rodzicom za życie i trud wychowania, życzył, aby Bóg obdarzył błogosławieństwem Tatę, a zmarłej Mamie pozwolił radować się wiecznym szczęściem.
Było to piękne wydarzenie, obfitujące w modlitwę, śpiew i gesty zawierające głębokie znaczenie, a jednocześnie radosne i zawierające nawet elementy humorystyczne.Wśród nich były słowa Ks. Biskupa Mariananawiązujące do słów Ks. Biskupa Mieczysława Jaworskiego, który od dłuższego czasu mówił, że oczekuje „młodszego braciszka”w biskupstwie dla Diecezji Kieleckiej i z taką prośbą zwrócił się do Ojca Świętego podczas wizyty „ad limina”. Ks. Biskup Marian wyraził nadzieję, że Ks. Biskup Mieczysław będzie wyrozumiały dla „młodszego braciszka” i jednocześnie przyjmie na siebie to, co może „napsocić”.
ks. Adam Perz
KANCLERZ KURII DIECEZJALNEJ W KIELCACH
Zdjęcia dzięki uprzejmości różych fotografów
- Archiwum Kurii Diecezjalnej w Kielcach
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl