25-lecie kapucynów w Kielcach

We wtorek, 4 października 2022 r., Bracia Mniejsi Kapucyni świętowali swój jubileusz posługi w parafii św. Franciszka. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Oprócz jubileuszu wspólnota parafialna św. Franciszka przeżywała odpust, gdyż 4 października przypada wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

– Parafia wyjątkowa, ponieważ jest pośrodku ludzkiego życia. Bracia w niej posługujący są głosicielami Dobrej Nowiny, szafarzami sakramentów świętych. Życie tej wspólnoty ubogacają dziełami miłosierdzia. Nie są jakimiś nowoczesnymi społecznikami w centrum miasta, ale sługami Jezusa Chrystusa, który obdarza ich charyzmatycznym powołaniem – tłumaczył bp Jan Piotrowski.

W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową dedykowaną dobrodziejowi klasztoru Śp. Księdzu Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi. Właśnie dzięki jego staraniom Kapucyni przybyli do Kielc. Gdy w maju 1997 r. władze miejskie w ramach zwrotu mienia przekazały diecezji kieleckiej ziemie biskup Ryczan postanowił, że przy ul. Warszawskiej 33 swoje miejsce będą mieli Bracia Mniejsi. Już 30 listopada dokonano otwarcia i poświęcenia kaplicy, która pełniła rolę świątyni w nowo powstałej parafii.

– Było sielsko. Zastaliśmy dwuskrzydłowy barak, którego centralna część była murowana. Całość byłą zapuszczona, gdyż od czterech lat budynek był wycofany z użytku przy wyższej szkole pedagogicznej, a dzisiejszym uniwersytecie. Na początku korzystaliśmy z sali gimnastycznej i tam zrobiliśmy kaplicę, a z reszty nadającej się uczyniliśmy część duszpasterską i nasze mieszkania – wspomina o. Marek Metelica, pierwszy kapucyn w Kielcach.

We wrześniu 2003 r. rozpoczęła się budowa kościoła. Na przestrzeni lat przybytek wiary się powiększał i do 2018  r. wykonywane były kolejne etapy budowy. Równo pięć lat temu biskup Jan Piotrowski dokonał konsekracji świątyni. Zaś w 2013 r. rozpoczęto budowę klasztoru, którego budowę zakończono poświęceniem gmachu w 2019 r.

Ze spowiedzi, z której słyną nie tylko kieleccy kapucyni można skorzystać codziennie od godziny 6:15 do 12:45 oraz 15:00 do 20:00. Zaś w niedzielę i uroczystości między 6:30, a 13:00 oraz 16:30, a 21:00.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć