W tym roku mija 290 lat od momentu powstania Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Z tej okazji w sobotę, 25 listopada 2017 r. w murach uczelni odbyło się okolicznościowe sympozjum naukowe.
Sympozjum naukowe w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach otworzyła wspólna modlitwa. Przed wystąpieniem referentów swoje słowo do zgromadzonych skierował Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – „Nawiązując do myśli Listu do Hebrajczyków można dokończyć, że sensem tego Domu jest ta prawda jaką odczytujemy w natchnionym Słowie Bożym, że Chrystus jest ten sam: wczoraj, dziś i zawsze. On był w pierwszych dniach tego Seminarium: w 1724 roku - kiedy kładziono kamień węgielny pod budowę tej uczelni, w 1726 roku - kiedy ówczesny biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski wydał dekret erygujący Seminarium, czy w 1727 roku, kiedy rozpoczęła się tu nauka” – mówił biskup. – „Moi Drodzy, życzę wszystkim, abyście idąc w tej wędrówce czasu, spotykając zacne osoby: czcigodnych Księzy rektorów, wśród nich błogosławionego Józefa Pawłowskiego, wspominając też znakomitych studentów tej uczelni, między innymi błogosławionego Jerzego Matulewicza, odkrywali to, co piękne zrodziło się na ziemi św. Krzyża” – podkreślał ordynariusz diecezji kieleckiej.
Bp Jan Piotrowski przypominając historię uczelni a także sylwetki niektórych postaci z nią związanych zaznaczył jednocześnie, że obecnie tworzona jest nowa historia. – „My tworzymy nową historię, pełną nadziei, która nie odnosi się tylko do przeszłości, ale i do teraźniejszości, bo żyjemy w tym czasie, jaki Pan Bóg nam daje, nie skąpiąc nam łaski w talentach i mądrości naszych księży profesorów, w osiągnięciach duchowych i naukowych naszych alumnów” – podsumował biskup.
Podczas sympozjum wygłoszonych zostało pięć referatów omawiających różne dziedziny. Ks. dr Tomasz Gocel przedstawił sylwetki księży profesorów, pracowników Seminarium, którzy byli prześladowani za czasów władz komunistycznych. O liturgii mówił ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik. Jego wykład dotyczył recepcji reformy soborowej liturgicznej. Wykład ks. dr Pawła Tkaczyka związany był z działalnością w dziedzinie historii sztuki. Ks. dr Jan Nowak mówił z kolei o kulturze biblijno-homiletycznej. Ks. prof. dr hab. Roman Kuligowski powiedział natomiast o znaczeniu posoborowej odnowy teologii moralnej dla życia chrześcijańskiego.
- „Wiele się mówi na tym sympozjum o publikacjach, o książkach. Ale te wszystkie materialne rzeczy mają przede wszystkim powiedzieć nam o żywych osobach , które tworzyły to środowisko i zostawili nam pewien dorobek” – podkreślał podczas spotkania ks. dr Paweł Tambor, rektor Seminarium. – „To sympozjum jest dedykowane szczególnie alumnom. Chcemy, aby ci młodzi ludzie czuli, że są kolejnym ogniwem tej tradycji, aby przejmując pewną uświęconą treść od poprzedników i korzystając z tego dorobku szli dalej głosząc Ewangelię” – dodał ks. Rektor.
Wydarzenie zakończył panel dyskusyjny.
Iwona Gajewska - Wrona
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl