30 cyklistów dotarło na Westerplatte, by oddać hołd obrońcom Ojczyzny

Zakończył się Rajd rowerowy upamiętniający obrońców Westerplatte, w którym uczestniczyło 30 cyklistów, w tym młodzież ze szkółek rowerowych, zakończył się 1 września o godzinie 4:45.

Rowerzyści przejechali ok. 650 km trasy przez znaczną część Polski. Na ich trasie był m.in. Tomaszów Mazowiecki, Płock, Brodnica, Malbork.

Inicjatorem rajdu jest Ksiądz Biskup Marian Florczyk, który osobiście pożegnał rowerową wyprawę, podobnie jak Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego oraz wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.

– Wydarzenie jest bardzo ważne nie tylko dla życia indywidualnego, ale dla zbiorowego, jakim jest wspólnota narodowa. Nasza historia jest bolesna, ale to, że żyjemy w takiej Polsce jest zasługą tych, którzy oddali za nią życie. Na Westerplatte walczyli najodważniejsi ludzie, którzy dziś dla nas nadal są przykładem – powiedział bp Florczyk.

80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach, stanowiło trzon obrońców Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Rajd, ale też prelekcje, spotkania i akcja zapalania zniczy pamięci na mogiłach żołnierzy-Westerplatczyków pozwala zachować dla kolejnych pokoleń pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich bohaterach.

1 września z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach, na 35 mogiłach Westerplatczyków, znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego, zapalone zostaną znicze.

Obchody wojewódzkie, upamiętniające wywodzących się z Kielecczyzny Westerplatczyków, zaplanowano na 6 września.

Rozpocznie je o godz. 11.00 Msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, z udziałem pocztów sztandarowych, następnie uroczystości zostaną przeniesione na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury. W ramach spotkania planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą westerplatczykom i zapalenie zniczy. Uroczystość zakończy prelekcja na temat kieleckich westerplatczyków.

Wydarzenie monitoruje Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał w 2021 r. z inicjatywy bp. Mariana Florczyka jako grupa nieformalna.

W roku 2024 w jego skład wchodzą: bp Marian Florczyk, Józef Bryk – wojewoda świętokrzyski, Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego, Piotr Łojek – świętokrzyski kurator oświaty, dr Robert Piwko – naczelnik delegatury IPN w Kielcach, płk Sławomir Machniewicz – dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Adam Włoczewski – komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Magdalena Fogiel-Litwinek dyrektor WDK w Kielcach.

– Wydarzenie upamiętniające Westerplatte to wspomnienie najodważniejszych z odważnych, związanych z Ziemią Kielecką bohaterskich obrońców Polski – podkreśliła podczas konferencji prasowej marszałek Renata Janik. – To wydarzenie, które ma jednoczyć Polaków ponad podziałami, przypominać naszą piękną historię i losy żołnierzy, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Zależy nam na młodych pokoleniach, którym chcemy przekazywać pamięć o tamtych wydarzeniach, przypominać o istotnych wartościach – honorze, odwadze, miłości do Ojczyzny – mówiła.

80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców Składnicy Tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek.

28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach płk. piech. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 17 marca 1939 r. wyjechała na placówkę pierwsza zmiana żołnierzy z Kielc. Służbę na Westerplatte traktowano jako wyróżnienie. Zmianą dowodził porucznik Leon Pająk – mieszkaniec Kielc.

1 września 1939 r. o godz. 4.45 pancernik “Schleswig-Holstein” ostrzelał teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej – małego skrawka polskiej ziemi w granicach Wolnego Miasta Gdańska. 182 żołnierzy i pracowników cywilnych, stanowiących załogę Westerplatte, nie dało się zaskoczyć. Obrona placówki miała trwać kilka godzin, a trwała siedem dni.

tekst za: ekai.pl