30 lat Diecezjalnego Studium Organistowskiego

W sobotę, 23 listopada 2019 r. Diecezjalne Studium Organistowskie im. św. Cecylii i ks. prof. Zbigniewa Rogali obchodziło swoją 30. rocznicę powstania.

Z tej okazji Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawił Eucharystię w intencji Profesorów, Uczniów, Absolwentów i wszystkich Organistów naszej Diecezji. Mszę św. koncelebrowali również kapłani związani z Diecezjalnym Studium Organistowskim.

Bp Piotrowski w homilii podkreślił, że „Studium Organistowskie powołane trzydzieści lat temu, miało wyznaczyć piękniejszą drogę dla muzyki pełnej harmonii, nowych pieśni liturgicznych, a przede wszystkim kształtować dobrego organistę.” Ksiądz Biskup zwrócił się również do studentów: „Ufam moi drodzy, że o przyszłość nie należy się martwić, nawet jeśli jest tak wiele wymagań i nowych wyzwań. Niech wiec wśród tych którzy tworzą obecną społeczność Diecezjalnego Studium Organistowskiego panuje doskonała harmonia, autentyczna wrażliwość i duch zrozumienia inspirowany Ewangelią. Niech na drogach do kolejnych rocznic i jubileuszów towarzyszy wam przemożna opieka Pani Łaskawej Kieleckiej i św. Cecylii waszej patronki, patronki muzyki i śpiewu kościelnego.”

Biskup Kielecki rzypomniał również sylwetki dwóch najwybitniejszych postaci – pierwszego dyrektora Diecezjalnego Studium Organistowskiego – ks. prof. Zbigniewa Rogali i organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach – prof. Jerzego Rosińskiego.

Po Mszy św. odbył się jubileuszowy koncert, podczas którego mogliśmy usłyszeć takie utwory jak:

- Jan Maklakiewicz (1899-1954) – Msza Polska - w wykonaniu Chóru Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach - dyrygent - Teresa Romańska, organy - Mariusz Bednarz (wykładowcy Diecezjalnego Studium Organistowskiego).

- Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Sonata D-dur op. 65 nr 5 - organy - Wojciech Janocha (zeszłoroczny absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach).

- Théodore Dubois (1837-1924) – Entreé - organy - Mariusz Bednarz (wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach i pierwszy organista Bazyliki Katedralnej w Kielcach)

- Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Passacaglia d-moll BuxWV 161 - organy - Dominik Kukulski (student V roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach)

- Arvo Pärt (1935) – „Annum per annum” - organy - Paweł Wróbel (wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach)

- Słowo o muzyce - Agata Tomaszewska (studentka V roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach)

Po koncercie wszyscy zaproszeni goście udali się do siedziby Diecezjalnego Studium Organistowskiego na wspólny posiłek.

Diecezjalne Studium Organistowskie im. św. Cecylii i ks. prof. Zbigniewa Rogali zostało powołane do istnienia przez bp. Stanisława Szymeckiego dekretem z dnia 22 listopada 1989 r. Jego pierwszym dyrektorem był ks. prof. Zbigniew Rogala. Dziś, 11-osobowa kadra profesorska, kształci ponad 50 nowych organistów na pięciu rocznikach.

Ks. Paweł Rej
WYKŁADOWCA DIECEZJALNEGO STUDIUM ORGANISTOWSKIEGO W KIELCACH