30 lat minęło! Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej świętuje jubileusz

Msza Święta, gala oraz bal trzydziestolecia – tak 30 urodziny świętowali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej. Uroczystości odbyły się w sobotę, 13 kwietnia 2024 r. w Kielcach.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji kieleckiej powstało 23 lutego 1994 r. Wspólnotę do istnienia powołał dekret ówczesnego Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Obecnie KSM zrzesza młodzież w 19 parafiach diecezji kieleckiej.

– Dzięki temu stowarzyszeniu rozwijam się i czuję się bezpiecznie. Osoby, z którymi się spotykam stały się dla mnie jak rodzina. Myślę, że KSM przekazuje wartości, które są piękne. Kierowanie się nimi daje mi olbrzymią radość. Dzięki zaangażowaniu w te działania doświadczam tego, że mam wpływ na to jak dzisiaj wygląda Kościół, bo to nie są mury, ale my, młodzi ludzie – opowiadała Agnieszka Czerw z oddziału w Busko-Zdroju.

Formacja w KSM odbywa się poprzez cotygodniowe spotkania oraz akcje charytatywne.

– Dla mnie KSM to druga rodzina. Jestem we wspólnocie od dwóch lat i dużo mi to daje. W codzienności, gdy mam nawet jakiś problem z lekcjami, to wiem, że mogę liczyć na pomoc moich kolegów i koleżanek. Razem uczestniczymy także w różnych spotkaniach modlitewnych, które bardzo dużo mi dają. Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki nim doświadczam Jezusa – stwierdził Michał Hajduk z oddziału w Małogoszczu.

Uroczyste obchody rozpoczęły się w kieleckiej katedrze od Eucharystii, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Świadectwo wiary jest najlepszym i najbardziej owocnym zasiewem na glebie ludzkich serc. Przed laty jeden z afrykańskich biskupów mawiał, że pierwszą ziemią misyjną, która potrzebuje nawrócenia jest ludzkie serce. Do tego Jezus zachęca swoich uczniów i nie jest to jakieś bezmyślne zachowanie, bo On cały czas im towarzyszy – powiedział bp Piotrowski.

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbyła się gala trzydziestolecia. Spotkanie zakończył bal trzydziestolecia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć