36 rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych i 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki o jego kanonizację oraz w intencji Ojczyzny i świata pracy modliła się świętokrzyska „Solidarność”.

– Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko to patron „Solidarności”. Niegdyś był kapelanem Związku Zawodowego i tak traktujemy go do dzisiaj. Przez Msze Święte staramy się upamiętniać jego postać i mimo pandemii chcemy wspólnie gromadzić się na modlitwie – tłumaczy Mieczysław Gójski, zastępca przewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności”.

Tegoroczna uroczystość miała skromniejszy charakter niż zazwyczaj. We Mszy św. udział wzięło mniej pocztów sztandarowych i nie odbyło się tradycyjne zgromadzenie przy figurze księdza Jerzego.

– Ksiądz Popiełuszko oddał swoje życie za wolność. Nie przestawał modlić się i mówić ludziom o tym, jak pięknie jest być wolnym człowiekiem. Wolnym od uprzedzeń, od nienawiści, jak pięknie jest żyć w solidarności – mówi senator Krzysztof Słoń obecny na uroczystości. – 19 października powinien być dla całej Polski dniem refleksji nad naszą ojczyzną i wszystkimi, którzy poświęcili za nią swoje życie – dodaje.

Nabożeństwu w kieleckiej Bazylice Katedralnej przewodniczył ks. prałat Jan Iłczyk, duszpasterz ludzi pracy i świętokrzyskiej Solidarności. Po Eucharystii zgromadzeni symbolicznie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce