W piątek, 9 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium Mirowskim w Pińczowie odprawiona została Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Zakonnej Matki Bożej Anielskiej.
Koncelebrowali ją Komisarz Ziemi Świętej i definitor o. Nikodem Gdyk, o. gwardian Eliasz Hetmański i o. Mansfet Zawada – wikary domu.
W homilii, ojciec Nikodem Gdyk przypomniał historię Prowincji i jej tworzenia na terenach Polski. Między innymi powiedział : osadzanie na ziemiach polskich Zakonu Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwancji – Reformatów miało miejsce właśnie w Pińczowie, gdzie na zaproszenie Zygmunta Myszkowskiego, marszałka wielkiego koronnego, przybyli w 1605 roku do Mirowa, aby osiedlić się przy zbudowanej dla nich prowizorycznej drewnianej kaplicy.
Niestety, w krótkim czasie mirowscy Reformaci musieli opuścić klasztor i Polskę. Stało się tak w 1608 r. wskutek dekretu nuncjusza Simonetty, którego inspirowali do tego Obserwanci, nazywani popularnie Bernardynami. Ponowne osiedlenie w Pińczowie Braci Mniejszych – dodał – nastąpiło w roku 1683, a więc dokładnie 340 lat temu.
Zacytował również fragment pastorałki Oj, widziałeś ty, Banku, którą pińczowianie usłyszeli po raz pierwszy. Przyjęli ją ciepło i z uśmiechem, gdy usłyszeli ostatnią zwrotkę, która mówi, jak dojść do Betlejem: „Ot, trzeba iść do Mogiły, a potem do Pińczowa, a z Pińczowa na Bielany, potem do Głogowa. Od Głogowa do Betlejem będzie już pół drogi, / Weźmiem z sobą ze dwa sadła, by smarować nogi”.
Następnie dokonał poświęcenia odrestaurowanej kaplicy Krzyża Świętego i otworzył w bocznych krużgankach wystawę: „Klasztor pińczowski na starej fotografii”.
Wystawę tę będzie można oglądać w krużgankach do 21 czerwca.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl