50-lecie koronacji w Smardzowicach i Diecezjalne Dziękczynienie za Beatyfikację Prymasa

W sobotę, 27 sierpnia 2022 r. w Smardzowicach miały miejsce centralne Uroczystości Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Różańcowej oraz Diecezjalnego Dziękczynienia za Beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydarzenie rozpoczął: montaż słowno-muzyczny o bł.  Stefanie  Wyszyńskim, przygotowany przez wikariusza ks. Łukasza Duraja wraz z młodzieżowym zespołem muzycznym. Kolejnym punktem było  świadectwo państwa Korneckich o łaskach otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Smardzowickiej i Św. Rity.

Bezpośrednim przygotowaniem do Mszy św. była modlitwa różańcowa z bł. Prymasem Tysiąclecia, której przewodniczył ks. prof. Stanisław Dyk – prowadzący przez ostatni tydzień Misje ewangelizacyjne w Smardzowicach. Przed rozpoczęciem liturgii minister Wojciech Kolarski przeczytał list gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy i przekazał dar dla Sanktuarium: biało-czerwona flagę,

Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczył i kazanie wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w koncelebrze kapłanów, przedstawicieli Kurii Diecezjalnej, profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księży dziekanów i proboszczów; z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, województwa i powiatu oraz licznie zgromadzonych parafian oraz pielgrzymów z różnych części naszej diecezji. Podczas Mszy św. Biskup Kielecki poświęcił nową nastawę ołtarza Matki Bożej Smardzowickiej.

W homilii bp Piotrowski wskazał, jak ważny jest przykład Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyńskiego w dzisiejszych czasach, cytował też fragmenty kazania wygłoszonego przez niego 27 sierpnia 1972 r., kiedy wraz z kard. Karolem Wojtyłą – św. Janem Pawłem II koronował obraz Pani Smardzowickiej. Podkreślił również, jak istotna jest odwaga chrześcijańska i obrona przed profanacjami świątyń, miejsc i przedmiotów świętych, odnosząc to do faktu, że korony Matki Bożej Smardzowickiej po niedługim czasie od koronacji zostały skradzione i pocięte. Udało się je jednak odnaleźć i obecnie znajdują się w gablotach z wotami za cuda wymodlone przez wstawiennictwo Królowej Różańca Świętego w odnowionym prezbiterium Sanktuarium.

Na zakończenie Eucharystii po podziękowaniach ks. prob. Zdzisława Sideła, biskup Jan Piotrowski uhonorował specjalnymi medalami zasłużonych przedstawicieli parafii Smardzowice i udzielił Papieskiego Błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym zgromadzonym  tego dnia wiernym.

Wydarzenie uświetnił także koncert Maryjny Reprezentacyjnej Orkiestry Cianowic oraz Piknik Rodzinny z licznymi atrakcjami i konkursami dla dzieci i młodzieży; stoiska pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz pokaz sprzętu wyposażenia wojskowego przygotowany przez Jednostkę Strzelecką Niepodległość i Wojskową Akademię Techniczną z Warszawy. Na uwagę zasługuje jubileuszowy dar odpustu zupełnego udzielony przez Stolicę Apostolską dla pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium Matki Bożej Smardzowickiej do 31 października 2023 r. Serdecznie zapraszamy.

Ks. Zdzisław Sideł
PROBOSZCZ i KUSTOSZ SANKTUARIUM W SMARDZOWICACH

Cała jesteś piękna, Pani Smardzowicka!
Rumieńcami twarzy, koron złocistością,
szaty czerwienią, zadumą, uśmiechem,
miłością w spojrzeniu i dobrocią rąk.

Cała jesteś piękna, Królowo Różańca Świętego!
Dzieciątkiem w ramionach,
Jego małą rączką trzymającą świat,
miłowaniem wielkim,
wybraniem swoim i pokornym TAK.