Boże działanie w ludzkiej historii zawsze dokonuje się poprzez Boże Słowo, sakramenty święte i świadectwo wiary – mówił podczas uroczystości z okazji 800-lecia parafii w Działoszycach Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po zakończeniu jubileuszowej Mszy św. Pasterz naszej diecezji poświęcił parafialne organy.
Sam jubileusz poprzedziły Misje Święte prowadzone przez ks. Dariusza Gącika, wikariusza generalnego diecezji kieleckiej, które zakończyły się w piątek. Centralnym punktem obchodów była dzisiejsza uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. W homilii nawiązał do bogatej historii wspólnoty parafialnej. – Ta historia przemówi do was jeszcze wiele razy przez kolejne lata, ale my zechciejmy popatrzeć na ten jubileusz z innej perspektywy – z perspektywy naszej wiary i zapytajmy siebie nawzajem: jak to możliwe, że tak wielka historia wciąż trwa od ośmiu wieków i nie widać jej końca? Żyje ona w was wszystkich, którzy cieszycie się z łaski wiary, a historia człowieka ochrzczonego jest historią prawdziwego życia i historią dynamiczną. Ona nigdy nie umiera, bowiem na nieśmiertelności stworzył Bóg człowieka – tłumaczył biskup kielecki.
Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na to jak wielkie znaczenie miało dotarcie Ewangelii na teren obecnego regionu świętokrzyskiego. – Bez spojrzenia na historię naszych świątyń nie zrozumiemy ani własnej historii, ani historii Polski, ani narodu. Bądźcie stróżami tego wielkiego dziedzictwa – dodał w swoim słowie skierowanym do parafian z Działoszyc.
Po Mszy św. dokonano poświęcenia odnowionych, zabytkowych organów, a wierni mogli posłuchać ich możliwości podczas specjalnego koncertu prof. Andrzeja Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Kontynuację obchodów 800-lecia zaplanowano na niedzielę, kiedy to Najświętszą Ofiarę o godzinie 10.00 odprawił bp Andrzej Kaleta. Suma odpustowa sprawowana będzie o godzinie 12.00.
Historia Parafii Świętej Trójcy w Działoszycach sięga XII wieku. Zgodnie z wielowiekową tradycją, budowę kościoła w Działoszycach rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl