Dnia 5 września 2020 r. w Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie miał miejsce szczególny jubileusz: 90-lecie pracy artystycznej świętował Chór parafialny pw. św. Cecylii.
Mszy św. jubileuszowej przewodniczył o. Jakub Zawadzki, proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka oraz opiekun chóru. On też wygłosił słowo Boże. W modlitwie wzięli udział o. Bruno Paterewicz – przeor klasztoru, reprezentujący nieobecnego z powodu rozlicznych podług duszpasterskich, o. opata Rafała Ścibiorowskiego, który mimo swej fizycznej nieobecności, łączył się z uczestnikami jubileuszu duchowo, o. Edward Stradomski oraz o. Wiesław Kundera – obaj zaprzyjaźnieni z chórem. Przy organach zasiadł o. Grzegorz Brodacki – mnich naszego klasztoru, doktorant rzymski i muzyk.
Chór parafialny podczas liturgii wykonywał śpiewy oraz zadbał o oprawę uroczystości. Na zakończenie miała miejsce wzruszająca modlitwa za zmarłych dyrygentów i śpiewaków, którzy na przestrzeni tak wielu lat tworzyli zespół modlący się w śpiewem podczas liturgii celebrowanych w cysterskiej świątyni. Po Mszy św. o. Jakub wręczył wszystkim pamiątkowe dyplomy i albumy. We Mszy św. uczestniczyły osoby związane z chórem i stowarzyszeniem Cecylianum, m.in. Maria Barańska – wicestarosta jędrzejowski oraz Bogusława Wypych – prezes Lokalnej Grupy Działania „Gryf”.
Najstarsza wzmianka o jędrzejowskim chórze działającym w kościele pw. bł. Wincentego Kadłubka pojawia się w książce Renaty Piaseckiej pt. „Społeczeństwo powiatu jędrzejowskiego w latach 1918–1939''. Znalazła się tam fotografia przedstawiająca amatorski zespół teatralny z Jędrzejowa podczas przedstawienia o tematyce religijnej z udziałem chóru klasztornego. Był to rok ok. 1930. Fotografia znajduje się w zbiorach Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Jak dotąd jest to jedyny dostępny dokument potwierdzający początki działalności klasztornego chóru.
Pierwszym dyrygentem był organista p. Reczyński. Kontynuatorem jego pracy był organista Edward Senderski, który prowadził zespół w czasie wojny. Próby odbywały się potajemnie dwa razy w tygodniu. Edward Senderski komponował pieśni liturgiczne dla 40-osobowego chóru mieszanego na różne uroczystości kościelne z akompaniamentem organów. Za swoją patriotyczną działalność Senderski został aresztowany przez hitlerowców i stracony w Auschwitz w 1943 r. Po śmierci Edwarda Senderskiego chór prowadził organista p. Lizak, a następnie – Stanisław Marczewski.
We wrześniu 1945 r. w klasztorze podjął pracę organisty Władysław Wienceki kontynuował ją do października 1962 r. Przez kolejne cztery miesiące obowiązki organisty i dyrygenta chóru pełnił zakonnik o. Konstanty. Z dniem 1 lutego 1963 r. stanowisko organisty i dyrygenta chóru objął Lucjan Rolka – absolwent Salezjańskiej Średniej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu. W latach 1950-1963 chór liczył 55 osób, przy czym skład osobowy zmieniał się, jedni rezygnowali a inni wstępowali w szeregi zespołu. Za czasów dyrygentury L. Rolki chór nie uczestniczył w żadnych konkursach i przeglądach pieśni religijnych. Śpiew zespołu uświetniał liturgię Mszy św. (najczęściej sumy) w każdą niedzielę, a także był zapraszany na uroczystości ślubne i pogrzebowe. Ponadto dwukrotnie w ciągu roku odbywały się małe koncerty chóru z okazji wspomnienia Św. Cecylii – 22 listopada i koncerty kolęd w okresie bożonarodzeniowym.
Lucjan Rolka zainicjował pielgrzymki zespołu do ciekawych turystycznie miejscowości i sanktuariów na terenie naszego kraju. Tam uczestniczyliśmy ze śpiewem w liturgiach Mszy św., poznawaliśmy zabytki architektury i historię zwiedzanych kościołów. W latach 1964-2015 chórzyści odbyli 37 pielgrzymek, odwiedzili m.in. Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Licheń, Wąchock, Michniów, Leżajsk, Zakopane, Ludźmierz, Dębowiec, Święty Krzyż i wiele innych. Najmilej i z bijącym ze wzruszenia sercem chórzyści pielgrzymkę zagraniczną do Lourdes – La Salette – Mediolanu i Padwy w dniach 13-25 lipca 1999 r. Wówczas i w wielu innych okolicznościach chór reprezentował cysterską parafię, nasze miasto, podkreślając, że wspiera nas w naszych działaniach patron bł. Wincenty Kadłubek – patron parafii i - od 2016 r. – patron miasta Jędrzejowa. Równocześnie chór śpiewał pieśni jemu poświęcone, które od wieków wykonywane są w jędrzejowskim sanktuarium przez wierny lud.
Poza pielgrzymkami Lucjan Rolka zajmował się komponowaniem i opracowywaniem pieśni na różne okresy roku liturgicznego. Chór szczególnie upodobał sobie piękny czterogłosowy utwór pana Lucjana pt. „Nad polską ziemią”, który jest śpiewany najczęściej w maju. Lucjan Rolka pracował w naszym klasztorze 46 lat; od 1963 – do 2008 r. Za swoją pracę na rzecz kultury sakralnej, parafii i miasta został uhonorowany 13 listopada 2014 r. statuetką ZŁOTEGO GRYFA przyznaną przez Kapitułę Honorową powiatowych władz samorządowych.
Począwszy od 19 lutego 2009 r. chórem dyryguje Teresa Lato – absolwentka kieleckiej WSP – Wydział Wychowanie Muzyczne, nauczycielka miejscowych szkół podstawowych, która jest członkinią chóru od lat 60-tych ubiegłego wieku. Prowadzi ona kronikę chóru od 1985 r., składającą się z czterech tomów.
Jak zauważa pani dyrygent, Teresa Lato - na przestrzeni 90 lat istnienia zespołu można stwierdzić, że miarą tak długoletniego jego funkcjonowania jest ogromne zaangażowanie dyrygentów, chórzystów, wspieranie tej działalności przez kolejnych proboszczów parafii a także wspólna dbałość o efekty pracy na rzecz miejscowego środowiska. Przez zespół „przewinęło” się ok. stu osób. Największą „bolączką” zespołu jest brak w jego szeregach młodych ludzi, obecnie wiek czynnych chórzystów to 60 – 85 lat. Dopóki zdrowie i siły pozwolą, a nasza patronka – Św. Cecylia będzie nas otaczała swoją opieką będziemy śpiewać Bogu na chwałę – ludziom dla przyjemności i radości – dodaje pani dyrygent.
tekst za: www.jedrzejow.cystersi.pl
Foto: Ewa Adamczyk
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl