Bodzentyn, perła Gór Świętokrzyskich, jest kwintesencją, tego co polskie i co charakterystyczne dla naszej Ziemi Świętokrzyskiej. Poprzez swoje szczególne związki z biskupami krakowskimi, wasze miasto i wasi przodkowie byli włączeni w sprawy Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego – mówił Ksiądz Arcybiskup Henryk M. Jagodziński. Nuncjusz apostolski w RPA i Lesotho, przewodniczył Mszy św. w kościele św. Stanisława w Bodzentynie, w 50. rocznicę wizyty kard. Karola Wojtyły.
Abp Jagodziński pochodzi z diecezji kieleckiej i podczas swoich pobytów w ojczyźnie i w rodzinnych stronach chętnie przewodniczy uroczystościom w wielu parafiach.
– Może rodzić się pytanie, co łączy Bodzentyn z Ghaną, gdzie właśnie kończę misję jako przedstawiciel Ojca Świętego, aby udać się na kolejną do RPA i Lesotho. Tym, który sprawa że te dwa miejsca na ziemi są sobie tak bardzo bliskie jest osoba naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II. Gdziekolwiek ten wielki święty się pojawił, tam zostawiał niezatarty ślad w sercach ludzi, których spotkał i w miejscach, po których kroczył – podkreślił nuncjusz.
Wspomniał papieską wizytę w Ghanie w 1980 r., podczas pierwszej podróży do Afryki, w 120. rocznicę tzw. drugiej ewangelizacji tego kraju, mówił o „odkrywaniu pamiątek papieskich” w Ghanie, o ośrodkach i centrach, którym papież z Polski patronuje.
– Poprzez swoje szczególne związki z biskupami krakowskimi, wasze miasto i wasi przodkowie byli włączeni w sprawy Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. Tutaj przybywali kardynałowie, arcybiskupi, królowie, uczeni, dostojnicy państwowi i kościelni. Wśród ciągu pokoleń niezwykłych gości, dokładnie 50 lat temu, przybył także Karol Wojtyła, podążając w orszaku za Jasnogórską Panią podczas jej pielgrzymowania po Polsce – przypomniał hierarcha.
Mówił o kulcie Matki Bożej Częstochowskiej oraz o czci Afrykańczyków wobec Maryi. – W Ghanie, Jej obraz znajduje się w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej w Akrze. W ubiegłym roku 30 pielgrzymów z Ghany udało się na Jasną Górę przed oblicze Jasnogórskiej Pani, jak również do miejsc związanych z osobą św. Jana Pawła II, w tym do naszej kieleckiej katedry – przypomniał.
Na pamiątkę jubileuszu i wizyty – „spotkania Bodzentyna z Afryką”, nuncjusz apostolski przekazał, na ręce proboszcza ks. dr. Leszka Sikorskiego, relikwie św. Jana Pawła II.
Bodzentyn to miasto z tradycjami, lokowane w 1355 r. na prawie średzkim. Zostało założone przez biskupa Bodzantę w poł. XIV w. na wzgórzu nad Psarką. Bodzentyn bywa nazywany „biskupim miastem”, ponieważ pierwsze wieki w historii miasta łączą się z działalnością kolejnych biskupów, którzy fundowali kościoły, budowali zamek, ratusz, mury miejskie, zakładali szpitale i ogrody, rozbudowywali wodociągi, troszczyli się o handel i cechy rzemieślnicze, animowali kulturę, ogrodnictwo, sztukę.
Począwszy od biskupa Bodzanty, byli to: Florian z Mokrska, Jan Radlicki, Piotr Wysz, Zbigniew Oleśnicki, Jan Konarski, Piotr Myszkowski, Jakub Zadzik, Andrzej Trzebicki, Jan Małachowski, Franciszek Krasicki, Felicjan Szaniawski, Kajetan Sołtyk.
Kolejni królowie polscy potwierdzali przywileje dla miasta, odnoszące się najczęściej do jarmarków. Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 r.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl